10 näidet, mis kinnitavad, et Eesti disain müüb
Hiljuti lõppenud disainiöö järel nendib Maris Takk, et Eesti disain on heal järjel, disainerid on andekad ning valdkonna areng on märgatav.
Siiski räägitakse ja kirjutatakse Eesti disainist tihti negatiivse alatooniga. Näiteks, kuidas Eesti disaini kuskilt kätte ei saa, kuidas ettevõtted disaineritega koostööd ei tee ja kui midagi tehakse, siis on tulemus heal juhul ilus, aga mitte funktsionaalne.Kõigutamaks veidike seda kinnistunud arusaama, valisin välja viimase paari aasta jooksul loodud tooted ja teenused, mis disaini abil ettevõtjatele ja kasutajale ka reaalset kasu on toonud. Loomulikult ei ole see loetelu täielik ja välja on jäänud veel kümned ja kümned edukad tooted, mis näitavad, et Eesti ettevõtete ja inimeste usaldus ning huvi Eesti disaini vastu tasapisi ja õigustatult kasvab.
Öölooma unemask
Nelja disainivaldkonnas tegutseva loomeinimese loodud ettevõte, mis hakkas praktilisest vajadusest (leida sõbrale originaalne kingitus) tootma nutikat nišikaupa – loomakujulisi unemaske, mis toodi alates ideest kuni toote ja pakendini turule kõigest nelja kuuga. Pooltööstuslikult toodetud maske eksporditakse e-poe kaudu täna mitmesse välisriiki aga põhikogus müüakse täna veel Eestis. Silmapaistev toode, selge sõnum, õige ajastus ja lahe pakend tõid kaasa tohutu ostutormi ning praeguseks on maske müüdud üle 4000 eksemplari. ooloomstore.com
Öölooma unemask.
Bold Tuesday maakaardid Bold Tuesday on kahe noore Tallinna disaineri – Kairi Kuuskori ja Markus Marksi algatatud disainifirma, mis pakub geniaalselt lihtsaid tooteid – interaktiivseid maailmakaarte ja plakateid. Kahe disaineri firma müüb täna oma e-poe kaudu plakateid enam kui viiekümnesse riiki, lisaks Eestile põhiliselt USAsse, Saksamaale, Brasiiliasse, Soome ja Kanadasse. Lisaks kohalikele poodidele ollakse esindatud ka füüsilistes disaini- ja muuseumipoodides kuues välisriigis (lisaks naaberriikidele ka Islandil, Saksamaal, Taanis ja UKs). Keskmiselt müüvad nad täna üle 1000 plakati kuus.
Bold Tuesday maakaart.
Warm North abilaud Colors
Disainer Aap Piho loodud firma Warm North on näide sellest, kuidas disainer korraldab kogu toote turule jõudmise ahela, alates disainimisest kuni tootmise ja turunduseni. Põhjamaiselt karge ja minimalistliku joonega mööblit pakkuva Warm Northi müügihitt on värviline abilaud, mis on ühtaegu praktiline tarbeese kui ka modernistlik skulptuur. Paari aasta eest sõlmis Warm North edasimüügilepingu ühe suurima rahvusvahelise e-poega Monoqi, kes esindab ja müüb Warm Northi terves maailmas.
Warm North abilaud.
Narma vaibad Vaibatootja Narma on täna üks väheseid eeskujulikke Eesti tootmisettevõtteid, kus on palgal disainijuht. Põhjalik tootearendus on ka põhjus, miks Narma new Weave vaip BOG 4053 2011. aastal Red Dot'i auhinnaga pärjati. Ettevõte on aastate jooksul koostööd teinud erinevate disaineritega, tänasel päeval veavad seda valdkonda Monika Järg ja Katrin Trumm, tihedas koostöös Narma arendustiimiga. Peale müügi Eestis (vaibad on müügil kõigis suurimates mööblipoodides ja taskukohaste hindadega) ekspordib Narma järjepidevalt 13 riiki, sealhulgas Liibanoni, Jaapanisse ja Lõuna-Koreasse. Igas kuus müüb Narma kümneid tuhandeid ruutmeetreid vaipu eestlaste ja välismaalaste kodudesse.
Narma vaip.
Voogi veebiplatvorm Voog on Eesti disainerite ja veebitegijate (peamiselt veebiagentuuri Fraktali meeskond) loodud platvorm, mis võimaldab ehitada ilusaid, paindlikke ja funktsionaalseid veebilehti ja seda lihtsalt ning soodsalt. Lisaks sellele, et Voog on ehitatud paindliku veebi tehnoloogiaid kasutades, pakub ta ka eestikeelset tehnilist tuge. Täna on Voogil kasutajaid kaheksakümnest riigist ning seda on proovinud üle 500 000 inimese. Edasimüüjad on Taanis üks juhtivaid hostingufirmasid Dandomain ning Eesti suurimad Zone, Veebimajutus ja Elion.
Voog.Anton Koovit ja U8 font Hiljuti kirjutas ajakiri Guardian pika artikli U8 kirjapere saamisloost, mille autor on pea kümme aastat Berliinis elanud Eesti disainer
Anton Koovit. Koovit on üks nüüdisaja tuntumaid ja nõutumaid fondidisainereid, kes peab firmat Fatype. Kooviti «müüduim» font ongi seesama U8, mida eriti hoogsalt kasutavad Suurbritannia, Saksamaa ja Austraalia firmad. Esimese maailmasõja päevilt pärit modernistlikest metroosiltidest inspireeritud fonti kasutatakse ka Berliini metrooliini U8 vastrenoveeritud peatustes. Spetsiaalse U8 fondi tellis endale ka Prantsuse moemaja Balenciaga ning seda kasutavad paljud tuntud ajakirjad ja telekanalid.
U8.
Huum elektrikeris Drop
Huum elektrikeris Drop on viimane viiest Eesti disainitootest, mis on pälvinud kõrge Red Dot disainiauhinna. HUUM OÜ toodetava kerise Drop disainer on Mihkel Masso ning teos loodi Eesti Kunstiakadeemia tootedisaini osakonna ja Huumi ühise arendusprojekti raames. Keris erineb konkurentidest innovaatilise ülesehituse poolest – optimaalne metalli ning ruumi kasutus koos suurendatud kerisekivide hulgaga võimaldab mahedat ja pikka puuküttega saunale sarnast leilielamust. Juba esimese tootmisaastaga ületas ettevõtte seatud müügieesmärke 400 protsenti. Toodet on müüdud üle maailma ning toimub järjepidev müügivõrgustiku ülesehitamine.
Elektrikeris Drop.
Mare Kelpman
Tarkade tekstiilide maaletooja ning pikaaegne tekstiilidisaini professor Mare Kelpman jõudis tekstiilidega katsetamisest sisustustekstiilidest aksessuaaride ja rõivasteni ning täna teab (või isegi kannab) iga endast lugupidav trenditeadlik inimene Kelpmani villaseid mantleid.
100 protsenti naturaalsed ja soojad mantlid on isikupärased, eristuvad oma ergaste värvidega hallist massist. 20 protsenti mantlitest läheb ekspordiks ja nõudlus (viimasel ajal just eriti Soomest) on kordades suurem kui Kelpman toota jõuab. Eestis on lisaks disainipoodidele Kelpmani tekstiilid müügil ka Tallinna Kaubamajas, kus huvi väga suur. Sel aastal on ta müünud üle 100 mantli, mis ei tundu küll võibolla numbriliselt suur, aga näitab, et kohalik disain on inimeste seas väga hinnatud.
Kelpmani mantel.
Cleveron pakiautomaadid
Viljandis tegutsev pakiautomaatide tootja Cleveron panustab nii pakiautomaatide kui ka pakirobotite disainis eelkõige funktsionaalsusesse ja ergonoomilisusesse. Näiteks Cleverboxi automaati saavad mugavalt kasutada ka puuetega inimesed. Muidugi ei puudu ka silmapaistvalt minimalistlik välimus, mille eest vastutab tootedisainer Lauri Hirvesaar.
Praeguseks on Cleveron edukalt tarninud automaadid seitsmesse eri riiki, sealhulgas Itella Smartpostile Eestis ja Soomes ning Foxpostile Ungaris. Disain mängis olulist rolli kindlasti ka ettevõtte hiljutisel koostöökokkuleppe sõlmimisel suure USA ettevõttega, mis loob head võimalused lähiaastatel sealsele turule 15 000 pakiroboti müümiseks.
cleveron.eu
La Muu jäätis
Kes ei teaks La Muu ökojäätise mängulist ja värvilist pakendit? Pakendidisainibüroo Koor loodud pakendid on võitnud nii jäätisesööjate kui ka disainiauhindade žüriiliikmete südameid. Disaini kõrgetasemelisusest räägib ka asjaolu, et Soome jäätisebrändi Jymy uued pakendid La Muu omadele äravahetamiseni sarnased on. Ökojäätis on koostööd teinud ka teiste Eesti parimate disaineritega – jäätisekäru disainis Iseasi ja müüjate rõivad Reet Aus. La Muu on magusasõprade rõõmuks tootnud praeguseks umbes 100 tonni jäätist.
Arvamusartikkel ilmus Postimehe Arvamusrubriigis 25. septembril.