Artproof – trükitud kunst.
Kunstitrükikoda Artproof loodi 2007. aastal, kui kolm head sõpra otsustasid ettevõtjana kätt proovida ning asutasid trükiettevõtte nimega Aprint, mis hiljem muudeti Artprindiks.
Ükski asutajatest polnud varem valdkonnaga otseselt kokku puutunud, pigem otsustati hakata tegelema asjaga, mis tundus põnev. Esimene korralik printer osteti EASi starditoetuse abil nagu seda on teinud mitmed prinditeenust pakkuvad ettevõtted. Kõigil ei ole aga sihikindlust kasvu ja ekspordini jõuda.
Õppimise protsess kujunes samm-sammult, kliendilt õppides. Alustades tavalise trükiettevõttena ning eesmärgiga teenindada kõiki kliente, suunati üsna pea fookus kindlale sihtgrupile, kelleks olid fotograafid. Algusest peale valitses suhtumine ja veendumus, et suudetakse pakkuda paremat toodet, paremat kvaliteeti, paremat teenust. Kui fotograaf vajab printimisteenust, siis vajab ta sageli ka valikuvõimalusi materjalide ja tehnika osas, võimalust osaleda printimisprotsessis, eri võimalusi raamimisel, transporti ja veel rida teenuseid. Kogu teenus on kallis, aga fotograafi töö tulemuseks on kunst ning kunst on kallis. Artproof on turu arendaja Eestis ja lähiriikides. Turule on toodud lahendused nagu fotokapa, fotolõuend, fotoakrüül ning juurutatud on läbipaistev hinnastamine. Sellega on Artproof saavutanud turuliidri positsiooni Eestis.
Sisenemine eksportturgudele
Välisturgudel, millest esimesena sai väljavalituks Soome, aitas jalga ukse vahele saada eelkõige kõne kliendile. Kitsas sihtrühm, kõrge kvaliteet tootes ja teenuses, selge sõnum, professionaalne pakkumine panid kliendi kuulama ning teenust ostma. Sellisel turul hind on oluline, aga mitte määrav – pakkuda tuleb parimat teenust mõistliku hinnaga, siis lisandub vaikselt ka kliente. Artproof usub, et kaks sammu ette mõtlev teenus ja pühendunud klienditeenindus on kindlasti nende võtmekomponendid ambitsioonikate eesmärkide elluviimisel uutel turgudel.
Kuigi ettevõttel on kliente üle maailma, ollakse seisukohal, et on mõistlik siseneda korraga vaid paarile turule, kus on väljavaateid edule. Artproofi jaoks on laiemad suunad Skandinaavia ja Kesk-Euroopa. Peab arvestama sellega, et Eesti asukoht loob teatud piirangud. Kui fotokunstnik soovib pildi printimisel osaleda, siis iga kord kohale sõitmine lisab keerukust ja ajakulu.
Välisturgudel tegutsemise üheks suurimaks väljakutseks peab ettevõte just usalduse võitmist ning usutavuse loomist, eriti kui tegutsetakse sellisel nišiturul, kus eesmärgiks on pakkuda püsivaid väärtusi, luksust ja kvaliteeti. Usaldusväärsuse kindlustamiseks tuleb pidevalt areneda ka tehnoloogia vallas. Ühe viimase investeeringuna on Artproof omandanud Diasec litsentsi ja kaubamärgi kasutusõiguse, mis kannab omas valdkonnas erilist kvaliteedimärki ning selle eripära seisneb fototrüki viimistlemises akrüülklaasiga. Diaseci litsentsi omab maailmas kokku ca 10 ettevõtet ning Artproofil on sellele eksklusiivõigus Eestis, Lätis, Leedus ja Soomes.
Kliendile orienteeritus ja keskendumine põhiväärtustele
Juba alguses otsustati, et kliendile ei öelda kunagi “ei” ning alati püütakse leida lahendus. Klient on kuningas ning selles järeleandmisi ei tehta. “Tooteid valmistades on peamine eesmärk täiuslikkus, kliendini jõuavad ainult tooted, mida ise väärtustame” kirjeldab ettevõtte suhtumist Eero Valge, üks asutajatest ja osanikest. Nii toodetele kui klienditeenindusele on seatud kõrged standardid, mis vastavad rahvusvaheliste galeriide ja muuseumide kvaliteedinõuetele. Et standarditest kinnipidamine lihtsam oleks, on ettevõttes paikapandud nn garaažireeglid – “need on on selgelt sõnastatud väärtused, mis on meil kontoris seinal ja millest me püüame alati kinni pidada”.
Mõned näited reeglitest:
- Peame alati lubadustest kinni, tähtajad on meile pühad
- Hindame oma meeskonda ja pakume neile parimaid töötingimusi
- Oleme uuendusmeelsed ja jätkusuutlikud
Üheks oluliseks väärtuseks on ka see, et läbi oma tegevuste püütakse kaasa aidata fotokunsti tutvustamisele laiemale üldsusele. Juba neljandat aastat korraldab Artproof konkurssi Noore Fotokunstniku Stipendiumi väljaandmiseks.
Visuaalne kuvand
Arusaamine, et “kui me teeme asju hästi, siis peame ka head välja nägema” viis koostööni disainiettevõttega Brand Manual, kes kaasati arendusprotsessi 2010. aastal. Disainibüroo roll on olnud õigete küsimuste küsimine, välise ilme peegeldamine, usutavuse loomine. Kui klientideks on kunstnikud ning teenuseks kunsti vormistamine ja loomisabi, siis peab teenusepakkuja mõjuma esimesest hetkest ja igast kanalist usutav. Selliselt turul ei ole mõeldav sisenemine sõbra joonistatud logo ja isetehtud veebiga. Visuaalne identiteet, koduleht, mis toimib kui ettevõtte visiitkaart, samuti esinduslik toomishoone, pakendamisviis ja muud visuaalsed vormingud oma pisidetailides tekitavad usaldust ning loovad soodsad tingimused selleks, et klient tuleks ja tuleks tagasi. Brand Manual aitas luua brändi Artproof, kujundada veebi ning osaleb pidevalt erinevate väiksemate visuaalsete detailide loomisel välisturgudele minekul.
Inspireeriv töökeskkond ja toredad inimesed
40 m2 pinna ning ühe töötajaga alustanud ettevõttest on tänaseks saaanud täielikult oma valdkonnale pühendunud fotolabor, mille käsutuses on ca 800m2 pinda Telliskivi loomelinnakus koondades enda alla kontori, fotolabori, puidutöökoja ja laopinnad. Töötajaid on käesoleva hetke seisuga 16. Ettevõtte sõnul on nende töötajad Artproofi suurimad fännid, nad usuvad sellesse, mida nad igapäevaselt teevad ja neile meeldib siin töötada.
Olla edukas tähendab pidevat ajaga kaasas käimist. Enda järjepidev tutvustamine, kohalolek näitustel ja osalemine messidel, trendidega kursisolek, sihipärane teenuste arendamine – see kõik on igapäevase töö ja pühendumise tulemus, mille eestvedajateks on tänaseni ettevõtte asutanud kolm sõpra ja võrdset osanikku.
Artproof on jätkuvalt pidevas arengus ja kasvamises. 2013. aasta käive oli 613 000€ ning käesolevaks aastaks oodatakse ca 800 000€, millest eksport moodustab vähemalt 80%. Ettevõtte sõnul on käive läbi aastate kasvanud keskmiselt 20-30% aastas, peamiseks allikaks eksport.