Case Study: Saunum Premium

“Elu pole kannatamiseks” - uuendusliku Saunumi disainiprotsess, mis aitas toote turule ja börsile

Kui saunalaval kõrvad tulitavad, aga jalad külmetavad, ning uut leilikorda valmistud vastu võtma käsi kramplikult saunalavale surudes, ei pea see sugugi tähendama, et sul lavale asja pole. Julge pealehakkamise ja õigete inimestega koostöös on võimalik saunakogemust muuta ja luua selle käigus midagi täiesti uut, mis kõnetab tuhandeid ja leiab ostjaid kõikjal maailmas. Uuendusliku saunakerise Saunum Premiumi saamisloost räägivad ettevõtte nõukogu esimees Andrus Vare ja disainibüroo Iseasi juht Martin Pärn.

Fotol: Andrus Vare ja Martin Pärn seismas Eesti Disainiauhinnad (EDA) 2020 Bruno Insenertehnilise tootedisaini kategooria võidutöö (Saunum Premium) kõrval EDA 2020 näituse avamisel

Kus viga näed laita, seal tule ja aita!

Kui sarnane tunne – et kõik on justkui õige, aga samas ei ole ka – on toimivas ettevõttes, on aeg võtta ette üks põhjalik disainiprotsess kogenud disaineri käe all. Täpselt nii tegi Andrus Vare, kes oli hakanud kuulsust kogunud kerist ja saunade sisekliima reguleerimise tehnoloogiat juba rohkem kui 10 aastat tagasi arendama.

Kirglik saunaarmastaja ja soojusenergeetikainseneri haridusega ettevõtja Andrus Vare hakkas otsima põhjust, miks saunaskäimise kõrvaltoimeks on tihtilugu imelik väsimus. Ta jõudis järeldusele, et see on eelkõige tingitud temperatuuri äärmiselt ebaühtlasest kihistumisest leiliruumis ning ka õhupuudusest, mis tekib sellest, et leiliaur koguneb ainult lakke ja selles on võrdlemisi vähe hapnikku, mida hingata. Teavad ju saunaskäijad seda tunnet , et laval istudes varbad külmetavad, aga pea kipub keema minema. Ehk et põranda lähedal on temperatuur 30 kraadi ringis, lae all aga küündib 120-130 soojakraadini. Samuti tekib peale sauna rammestus, mis on tekkinud keha stressist.

Nii hakkas algul katsetuste käigus, hiljem üha teadlikumalt ja lõpuks teaduslikultki sisu ja kuju võtma sauna sisekliima reguleerimise seade. Nüüdseks on enam kui kümme aastat kestnud arendustöö tulemusel olemas lahendus, mida saab paigaldada põhimõtteliselt ükskõik millisesse sauna ning mis muudab leili visates keriselt kerkiva tulise aurupahvaka ühtlase temperatuuriga kuumuseks hajutades selle kogu ruumi peale laiali. „Ehk annab nii-öelda pika ja ühtlase leili üle terve keha,” iseloomustab Vare. Samuti segab seade leiliauru õhuga, mis kergendab oluliselt saunas hingamist ning välistab tekkiva väsimuse leiliauru kihistumiset tekkivast õhupuudusest.

Enam ei pea leiliviskamise järel küüned lavalaudadesse surutuna kannatama, millal esimene suurem kuumus üle läheb. Kes tahab pikemalt lugeda Saunumi kerise töö kohta, saab seda lugeda artiklist ‘‘Saunum – seade, mis kaotab saunaskäigust liigagi tuttava kõrvetava leilisahmaka‘‘.


Kohtumine disaineriga, ehk kuidas tegelikult Saunum sündis

Olles valmis saanud toimiva prototüübi, otsustas Andrus minna sellega disainibüroosse. Kuna Eestis on vähe tootedisainile pühendunud strateegiliselt kaasamõtlevaid disainibüroosid, viisid otsingud Andruse büroosse Iseasi. Algne ootus büroole oli äärmiselt lihtne: et oleks koostööpartner, kellega koos saaks paika värvilahendused ja piltlikult öeldes vastused küsimustele, kas nurgad teeme kumeraks või jätame kandiliseks. Üsna kiirelt sai aga Iseasi tegevjuhi ja disaineri Martin Pärna juhtimisel Varele ja ta meeskonnale selgeks, et see on kõigest jäämäe veepealne osa. Tegelik tootearendusprotsess selle taga on märksa mahukam ja põhjalikum. “Tagantjärele mõtlen, et edaspidi kui uut ettevõtet luua, tuleks seda teha kohe, koos disaineriga! Nii on hulga lihtsam,” jagab õpetussõnu Vare. 


“Disainerite tiimiga koos töötamine on olnud nagu üks hea meistriklass - Saunumi väljatöötamine oli põhjalik disainiprotsess,” kiidab Vare. “Püüdsime aru saada, mis on juba turul elektrikeriste maailmas, mis saab olema Saunumi pakutav eristuv väärtus, mis on selle sõnum ja mis suunas hakkame minema, mis on saun ja saunakogemus üleüldse ja kuhu meie tahame selle nihutada,” lisas Vare.  



Fotol: Saunim Premium elektrikerise ristlõige


“Mina ettevõtjana leian, et iga inimene peab jääma oma liistude juurde, meie poolt tuli idee ja toote tehnoloogiline lahendus, aga tootearendus ja selle strateegiline arendamine turu jaoks sündis ikkagi ainult tänu koostööle disaineritega. Selles suhtes on siinkohal kõik osapooled ääretult vajalikud just oma spetsiifiliste teadmiste poolest,” põhjendas Vare, miks soovitab ka teistel alati kaasata võimalikult varajases etapis disainereid.  

Ühiste arutelude käigus tehti selgeks, kuhu tahetakse välja jõuda, mis turusegmendis olla, kellega konkureerida. Kogu eeltöö Iseasiga aitas jõuda meeskonnas ühise arusaamani ja väga täpselt määratleda, mida ja kuidas tegema hakatakse. Alates sellest, mis materjalid, toonid, vorm kuni reaalse lõpptarbijaga arvestamiseni välja, kellele seda tehakse, kas tarbijateks on mehed ja/või naised, kes on need otsustajad, kes selle ostuvaliku lõpuks langetavad, kellele see peaks meeldima ja palju muud. 

Pärn kommenteerib disainiprotsessi järgmiselt: “Parimad oli need arutelud, kus laua taga oli kogu tiim, lisaks idee loojale ja inseneridele ka inimesed, kes esindasid raha ja turgu. Lihtne see polnud, aga seeläbi sai tootearenduse protsess põhjalikumalt läbi mängitud ning tulemus on seda väärt.”  

“Kui nooremast peast erutas mind eelkõige võimalus luua uut ja enneolematut maailma, toote idee ja vorm olid üle kõige, siis täna on see muutunud sekundaarseks ja olen mõistnud, et peab looma uut tähendust, mis muudab meie käitumist ja eluviisi. Ja kui see õnnestub, siis on ka vorm uus. Püüe mõista, mis tähendust on vaja muuta ja uueks luua – see võiks olla see, mida me disaineritena eelkõige teeme. Tähenduse loome on graafilise disaini keskmes koguaeg olnud, aga toote või ruumi loomise juures on see mõõde samamoodi tsentraalselt olemas. Tähendus loob selle, kuidas me käitume, mõtleme ja tunneme, kuidas parem maailm peaks toimetama,” võttis Martin Pärn kokku oma arusaama disaneriks kujunemisest ja rollist tänapäeval.  

Fotol: Disainijutud vol 2. Ionel Lehari, Martin Pärn ja Andrus Vare


Strateegilise tootearenduse tulemus

Saunumil on läinud peale turuletulekut ootamatult hästi. Nad on esindatud Soomes ja Venemaal, esimesed tooted lähevad Austraaliasse, huvi on tuntud ka Inglismaal ja Saksamaal ning Kesk-Euroopas. Hiljuti andis Saunum teada ka börsileminekust. Tegu on kasvuettevõttega, mille eesmärk on astuda lähiaastatel oluline samm tutvustamaks oma kaubamärki ning toodete ainulaadsust ka Põhja- ja Kesk-Euroopa turgudel (nende hulgas Rootsi, Norra, Saksamaa ja Poola). Seetõttu plaanitaksegi avaliku pakkumise käigus kaasatud kapitali kasutada nimetatud uutele turgudele sisenemiseks ja nendel turgudel Saunumi seadmete aktiivseks müügiks. Samuti soovib ettevõte kaasatavat raha investeerida tootearendusse (automaatika arendustööde lõpetamine ning kolmanda tehnilise patendi registreerimine). 


Fotol: Saunum Premium tootevalik


“Kui sul on mingi mõte, siis ole sellele avatud, sellest mõttest võivad alguse saada uued ja huvitavad ideed, mis võivadki saada teoks. Kaasa arendusprotsessi alati spetsialiste ja endast targemaid inimesi, kes oskavad ja peegeldavad sulle su mõtteid tagasi. Võtame kasvõi sauna näite: kui tunnete, et saunas kõrvad põlevad ja jalad külmetavad, olge avatud ja proovige ka teisi lahendusi. Elu on vaatamist ja nautimist väärt, elu ei ole kannatamiseks,” julgustab lõpetuseks Vare.  

Autor: Martina Tramberg
 

Saunum on 2014. aastal asutatud Eesti ettevõte, mille peamiseks tegevusalaks on elektrikeriste ja sauna sisekliimaseadmete arendamine, tootmine ja müümine. Ettevõtte ja tema toodangu teeb unikaalseks asjaolu, et kõikides Saunumi seadmetes kasutatakse maailmas ainulaadset patenteeritud leiliruumi õhukihte segavat ning temperatuuri ühtlustavat lahendust, millega saab tagada ühtlase ja tervisliku saunakliima kogu leiliruumis. Samuti saab uudse patenteeritud tehnoloogiaga tekitada leiliruumis tervendava soolase õhu keskkonna. Kuivõrd ettevõte ise ei oma tootmisüksust, siis kasutab Saunum seadmete tootmiseks koostööpartnerite ASi Harju Elekter Teletehnika, ASi Favor ja Kitman Thulema ASi tootmisüksuseid.

Iseasi on rikka kogemusega disainibüroo, kelle põhikompetents on tööstusdisain kuid tänu oma klientide vajadustele — ja eelkõige nende usaldusele — tegutsevad täna palju laiemal skaalal. Disainibürool on pikaaegne kogemus mööbli kujundamise, tarbeesemete disainimise ning toote-teenuse süsteemide loomisega. Iseasi pakub strateegilise disaini konsultatsioone, viib läbi disaini-auditeid ja tooteportfelli analüüse, aitab disainida teenuseid ja töökeskkondi. Disainibüroo Iseasi moto iseloomustab edukat lahendust kaks omadust: see peab olema äriliselt mõistlik ettevõttele ning teiseks ihaldusväärne lõppkasutajale.
Iseasi kuulub ka Eesti Disainibüroode võrgustikku, mida haldab Eesti Disainikeskus. Tutvu disainibüroode admebaasiga SIIN.

 

Vaata ka Disainijutud vol 2 salvestust, kus Andrus Vare ja Martin Pärn räägivad pikemalt Saunum Premium saamisloost: