Disainibüroode juhtumiuuringud

Siin mõned näited, kus ettevõttele nö väljastpoolt pealesunnitud muutus on pöördunud lõpuks võiduks. 


Eesti Kunstiakadeemia,
isikukaitse visiir & MI/KL stuudio

artun.ee/regionaalhaigla-votab-kasutusele-eka-tudengite-disainitud-visiirid

Märtsi viimastel päevadel toimus EKA tööstusdisaini tudengite häkaton, kus loodi kaitsevisiire tervishoiutöötajatele ja klienditeenindajatele.  Juhendajateks olid teiste hulgas ka Mihkel Mäll ja Mihkel-Emil Mikk MI/KL stuudiost, kes muuhulgas ka EKA õppejõud on.
Tudengid lõid lahenduse, mida saab kiiresti ja koheselt masstoota ka ettevõtetes, kus sellega igapäevaselt ei tegeleta – nt pakendi- ja reklaamitööstuses – kasutades olemasolevaid materjalivarusid. Prototüüpidele leiti nädalavahetusel ka esimesed tootmisest huvitatud ettevõtted, nt üks trükikoda saaks koheselt valmistada 4000 visiiri.

Häkatonil lähtuti Terviseameti nõuetest – visiir peab katma kogu näo, kaitsma limaskesta, olema alkoholi sisaldava desovahendiga puhastatav ning sobima ka prillikandjatele.

Tulemus: Põhja-Eesti Regionaalhaigla võttiski kasutusele Eesti Kunstiakadeemia tudengite poolt disainitud visiirid. Kokku on Regionaalhaiglal plaanis visiire soetada 4000.


Policy Lab & Dint

Ettevõtetel ja valitsustel on üha olulisem teada, mis toimub maailmamajanduses, millised on tõusvad ja langevad turud jne. Policy Lab-i andmeanalüütikud töötavad taoliste aegridadega ning nõustavad väliskaubanduse andmetele tuginedes oma kliente. Kuna andmemahud on suured, siis visualiseerimisel on oluline roll: Dint-i disainerid võtsid lõppkliendi vaate ning aitasid kiirelt prototüüpida visuaalse lahenduse, mida ettevõte on hetkel juurutamas, aitamaks oma nõustamise kaudu Eesti ettevõtetel koroonikriisist väljumisele kaasa aidata.



BEVIRA & BYNEW

www.bevira.ee

Tarkvara puhul on ehk naiivne öelda, et uus bränd ja veebileht müügi kasvu põhjuseks, kuid selles peitub tugev tõetera. Aastal 2017 lähenes Bevira meile väljakutsega, neil oli juba töötav ja tugev toode, kuid puudu oli tõsiseltvõetav ja usaldust tekitav bränd. Kusjuures seda mitte ainult klientide poolt vaadates, ka ettevõtte ise vajas endale nägu, millega oma üsnagi julged väited raamatupidamise aegumise kohta välja hõigata, ise endasse täielikult uskudes. Just see viimane on üks oluline asi, mille peale paljud ettevõtted ei mõtle. Enda brändi enesekindlust süstida on läbi disaini väga lihtne. Selleks, et kogu meeskond saaks aru, mis on teie väärtused ja kes te tegelikult olete ning keda kõnetama peaksite.

Kõnetamiseks lõime me Bevirale hulga erinevaid sihtgruppe iseloomustavaid illustratsioone ning nendega kaasa ka väiksed lood, milline pakett Bevira toodetest võiks teatud suurusega või erialaga tegelevale ettevõttele sobida. Samuti sündis Bevirale uus sümbol, mis on loodud sümbioosis robotkäest, sümboliseerimaks paberimajanduse digitaliseerimist ning inimkäest, sümboliseerimaks nende sõbralikku ärimudelit. Käemärk sümboliseerib fakti, et Beviraga on sinu äri kontrolli all ning see sümbol peitub nii logos endas kui enamikel brändikandjatel. Julged värvid ja brändi iseloom sobituvad ideaalselt kokku Bevira enda põhimõtetega ning see eristab neid turul teistest sarnast toodet pakkuvatest ettevõtetest. Kõigi nimetatud teemade sümbioosis on Bevira näidanud vaid paari aastaga 400% müügi kasvu, sest lisaks headele toodetele on neil iseloomu ning veel tähtsam, julgust seda iseloomu uhkusega näidata.

Antud projekt oli finalist Eesti Disainiauhindade 2018 brändingu kategoorias näidates, et disainereid usaldades on tulemusi näha nii müügis kui disainivaldkonnas. Üks tõepoolest toetab teist.


Apollo & The Brand Manual

thebrandmanual.com/work/apollo-reinventing-bookstore/

2011 pöördus Apollo Brand Manuali poole kui raamatupood, kes nägi ette raamatumüügi vähenemist ja vajas jätkusuutlikku ärimudelit. Aitasime neil konsolideerida erinevad grupi ärid ühe kaubamärgi ja ühe teema – meelelahutus – alla. Kuni tänaseni on jaemüügisektorit aga kummitanud teadmine, et varsti füüsilisest poest enam midagi ei osteta. Mis roll jääb kauubanduskeskuses olevale meelelahutuspoele? Kuidas see siduda ära toimiva veebiäriga? Tänases olukorras on ettevõtte ainus lahtiolev üksus nende kenasti toimiv apollo.ee.

Pilt tänasest veebivaatest (Apollo enda arendus): 


Insly & The Brand Manual

thebrandmanual.com/work/insly-insurance-easily/

Kui meie, eestlaste jaoks, on kindlustuse ostmine veebikeskkonnas üsna enesestmõistetav (tänu online-maaklerile iizi.ee), siis Inglismaa on sel alal veel üsna keskajas. Nii aitas Brand Manual iizi kogemusega tegijatel siseneda Londoni turule ning näidata, kui palju tõhusamad on paberi asemel veebitööriistad nii kindlustuse pakkumisel kui kasutajal valikute tegemisel. Insly.com alustas start-upina, on tänaseks aga kasvanud 488 milj € käibega platvormiks.



Iglucraft & DUX

iglucraft.com/

2018 aastal oli Iglucrafti kodumaisel saunatootjal plaan hakata müüma saunasid väljaspool Eestit. Nende vana koduleht ei kandnud aga sõnumit mis oleks arusaadav inimesele, kes ei tea sauna tradistoonidest ja loost midagi. Kliendil oli hea materjal olemas, meie ülesanne oli see kokku panna arusaadavasse formaati, jutustada "sauna lugu", panna tundma huvi toote vastu. Kui me uue veebilehega välja tulime, võtsid selle ülesse välismaised väljaanded (noppisime erinevaid auhindu ka välismaistelt disainikonkurssidelt) ning tagatipuks ostis ka David Beckham sauna oma hoovi. 2019 saunatoomine juba laienes.



Eesti Kunstiakadeemia uus visuaalne identiteet/bränding & Stuudio Stuudio

stuudiostuudio.ee/eesti-kunstiakadeemia/

Eesti Kunstiakadeemia jäi kodutuks 2010. aasta alguses kui kolis välja oma Tartu mnt 1 asunud legendaarsest koolimajast. Algselt ajutisena mõeldud ülelinnaline hajuasustus venis pikemaks, kui Tartu mnt 1 hoone asemele planeeritud projekt läks erinevate asjaolude tõttu tühistamisele ja uus maja kui ka selle lokatsiooni valik lükkusid teadmata ajaks edasi. Lisaks ruumiprobleemidele vaevas EKAt ka ühtse visuaalse identiteedi kriis, sest kui asutusel on teadmatus oma tuleviku suhtes, on ka üldsusele väga raske järjepidevaid terviklikke visuaalseid sõnumeid edastada, rääkimata kogu kujunduskeele ühtlustamisest või uuendamisest. Kaheksaks kodutusaastaks jäigi kasutusele juba mitukümmend aastat käibel olnud märk (N. Triiki “Pegasus”, V. Järmuti 90ndate alguse stiliseeringus), kombineerituna vastavalt vajadusele valitud sõnumite, kirjatüüpide, värvide ja lisakujunditega. Seega oli puudu süsteemsusest ja kooli visuaalse kommunikatsiooni üldpilt jättis mõnevõrra kaootlise mulje.

Kui oli selge, et EKA uueks hooneks saab vana Suva sukavabriku hoone aadressil Põhja Puiestee 7, tuli asuda ka uut visuaalset identiteeti planeerima, et 2018 avatav modernne koolimaja räägiks ka visuaalselt värsket keelt ja sõlmiks Eesti vanima kunstiakadeemia taas kokku üheks tervikuks. Pärast graafilise disaini osakonna tudengitega läbi viidud töötube, põhjalikke taustauuringuid, vajaduste kaardistamist, uue maja arhitektuuriga tutvumist ja pikki diskussioone juhtkonnaga, otsustati loobuda aastate jooksul kõigile armsaks saanud, kuid mõnevõrra juba väsinud pegasuse kujutisest ja keskenduda hoopis EKA sõnamärgi kui logo rahvusvahelisele kinnistamisele, kasutades sama akronüümi kõikides keeltes. Võtmaks kokku EKA pulbitsevat loomust ja mitmekesisust, sai akadeemia kirjatüübiks suurte variatsioonide ja paljude alternatiivsete tähekujudega EKA Absolution (Helsinki Type Studio), mis oma vormilt haakub paljuski ka ajaloolise Rauaniidi hoone arhitektuuriga. Kunstiakadeemia ühtse visuaalse identiteedi põhieesmärgiks võeti selge, järjepidev ja profesionaalne kommunikatsioon, et publik saaks vähese vaevaga aru, et tegu on EKA sõnumitega ja harjuks neid kirevas infomüras paremini ära tundma. Puht praktilise poole pealt said läbivateks motiivideks kergesti rakendatavus ja eri meediumitega kohandatavus.


Pärast paariaastast EKA uue visuaalse identiteedi rakendamise praktikat võib julgelt öelda, et pea kümme aastat kodutust ja peataolekut viis vajaliku kriisini, mille lahendamiseks ei piisanud vaid ruumiprobleemi elimineerimisest, vaid tuli uus hingamine anda kogu kooli kuvandile. Kuigi akadeemia hõlmab endas kümneid erialasid, sadu karaktereid ja lugematul hulgal ideid, siis kommunikatsioon peaks pea alati olema selge ja järjepidev, et sõnumid jõuaksid õigete inimesteni ja selle tõdemuseni jõudmiseks oli asutusel endal vaja vahepealset kaootilist perioodi. Vastasel juhul oleks ehk lepitud läbiproovitud ja siiani enam-vähem toiminud keskpärasusega.




Disainibüroode võrgustik