Auhinnatud disainiduo MI/KL

KES: Tööstusdisaini stuudio MI/KL, miklstudio.com
PARTNERID: Mihkel Mäll ja Mihkel-Emil Mikk  
KUI PALJU: 2 tootedisainerit
MIS: Tööstus- ja tootedisain helkuritest tehniliste seadmeteni
KLIENDID: Tallink, Abloy, Sensition jpt

Tugev meeskonnatöö

Noored tootedisainerid Mihkel Mäll ja Mihkel-Emil Mikk kerkisid esmakordselt disainipubliku vaatevälja 2016. aastal, mil nad pälvisid fookuskauguse mõõtmise seadmega Eesti Disainiauhindadel tootedisaini auhinna Bruno. Samal aastal asutasid nad ka oma tootedisainibüroo MI/KL ning on oma tooteplatvormi eriilmeliste projektidega tunduvalt kasvatanud. Büroo asutamiseni jõudsid Mihklid küll alles üle-eelmisel aastal, aga koos töötanud on nad juba alates 2010. aastast, mil nad astusid Eesti Kunstiakadeemiasse tootedisaini õppima. Kuigi disainerite tee läks aastakeseks lahku (üks läks teenima kaitseväkke ja teine Rootsi õppima), said nad EKA magistriõppes uuesti kokku ja klapp nii isiklikult kui tööalaselt oli väga hea. Koos teostati nii kooliprojekte kui ka vabakutselistena töid ettevõtetele. Endi sõnul täiendavad nad üksteist, üks on rohkem visuaalsem ja teine tehnilisem, aga kõige enam seob sarnane lähenemine disainiprotsessi. 


Enne oma ettevõtte asutamist ei olnud Cum Laudega lõpetanud disainerid üheski disainibüroos töötanud, küll on aga endid täiendatud välismaa ülikoolides ning töötatud rahvusvahelistes disainimeeskondades. Duo eraldi tehtud töödest võib välja tuua Mihkel Mälli 2012. aastal Abloy disainikonkursi võidutöö Tunne. Ukselink on Abloy tooteportfellis endiselt sees ja pidi eriti meeldima just Eesti klientidele.

Võidutöö kasvas välja magistritööst

Olulisima Eesti disainitunnustuse toonud fookuskauguse mõõtmise seade XV-1 kasvas välja EKA magistritööst. Start-up ettevõte Sensition OÜ pöördus EKA tootedisaini osakonna poole küsimusega leida oma ideele teostatav lahendus. Kuna tegu oli keerulise ja töömahuka projektiga, otsustasid Mihklid töö koos ette võtta. Eesmärk oli välja töötada seade, mis aitab operaatori esimesel assistendil pilti fokusseerida, andes selleks täpse kaugusmõõdu ja kommunikeerides seda, millest kaugus mõõdetud on. Seni mõõdeti fookuskaugust manuaalselt ning korrelatsioonid tehti silma järgi. Uus seade võimaldab töötada täpsemalt, säästa mõõtmisele kuluvat aega ning seeläbi optimeerida kulusid. Töö seadme kallal endiselt käib ja hetkel arendatakse fookuskauguse mõõtjale uut sensorit, mis on kompaktsem ja suuremalt distantsilt töötav. Lisaks sellele tegelevad disainerid seadmete tootmiseks optimeerimisega.

Velkur õpetas klienti mõistma

Ka teinegi oluline MI/KLi projekt sai tõuke just disainikonkursilt, nimelt Eesti Disainerite Liidu ja Kultuuriministeeriumi korraldatud konkursilt "Sellist kinki ma tahaksin”. Mõte hea disainiga praktilisest helkurist keerles disainerite peas juba aastaid, ent ei leitud teostumiseks piisavalt aega ja motivatsiooni. Konkurss andis selleks hea tõuke ning nutikas idee pälvis ka peaauhinna. Disainerite eesmärk oli luua helkur, mis oleks piisavalt soliidne, et seda saaks kanda ka mantli ja viisakamate riietega ning mida oleks lihtne riiete külge kinnitada. LED- pirn töötab hästi ka näiteks kergliiklusteel, kus jalgratta tuled helkurit välja ei valgusta. Velkur oli väga heaks proovikiviks ja kogemuseks, kuidas ühe toote arendamine ideest teostuse ja müügini välja näeb. Klienti pani kindlasti paremini mõistma arusaam kui keeruline ning aja- ja rahamahukas, pea aasta pikkune arendustöö eelneb isegi nii väikse asja nagu helkuri tootmisele. Töö käigus tehti kümneid prototüüpe, katsetati erinevate materjalide ning tootmisvõimalustega ning arendus, et leida võimalikult efektiivne tootmine siiani käib. Lisaks Velkuri disainimisele ja tootmisele sai teenust pakkuv disainibüroo väärtusliku kogemuse ka brändi loomisel ja lõpptarbijale turundamisel. Velkur kaob disainipoodide lettidelt nagu soe sai ja peamised tellimused tulevad organisatsioonidelt ja ettevõtetelt, kes Velkureid firmakingituseks tellivad. 

Kasv

Täna veel vaid kahe partneri ja disaineri najal töötav disainibüroo loodab aga tulevikus kindlasti kasvada ja silmapiiril on juba ka esimese töötaja palkamine. Tootedisaini kõrval tunneb noor disainibüroo enim puudust turunduse ja müügi kompetentsist. Küsimusele, kas väiksel ja paindlikul meeskonnal täna ka takistusi on, vastavad disainerid, et vahel saab see takistuseks pakkumiste saatmisel klientidele. Vahel arvatakse, et meiesugune väike meeskond ei saa mahukama tööga hakkama. See ei vasta küll tõele, sest MI/KL on töötanud väga erineva suuruste ja keerukusastmetega projektidega ning loodud on ka tugev disaineritevõrgustik, keda vajaduse korral suurematesse projektidesse kaasatakse.


Autofännidest disainerite unistuste projekt/klient seostub hoobilt autotööstusega, kust nende sõnul on funktsionaalsus ja väärt kasutajakogemus kadumas. Samuti tahetakse koostööd teha suurte elektroonikaettevõtetega – Samsung, Electrolux jne. Miks mitte ei võiks uus Samsungi telefon tulla just selle – tehnikat ja disaini ühendava büroo MI/KLi käe alt.








Tootedisain, MIKL