ED-Festivali ühine ajalugu Eesti e-residentsuse programmiga

Maineke festivali jõudmine Tallinnasse sai alguse 15 aastat tagasi, kui Demetrios Fakinos laiendas eduka Kreeka Disaini Auhindade festivali tervele Euroopale.


Sündmuse missiooniks oli tähistada Euroopa disaini, hõlbustada erinevate riikide disainerite omavahelist suhtlemist ning tutvustada disaini laiemale publikule. Festivali laienemise taga seisab Eesti digiriik, mille liige Fakinos on juba aastaid e-residendina.


Fotol: Demetrios Fakinos, ED-Awards 2022

Fakinos on õppinud Piraeuse ülikoolis ärijuhtimist ja omandanud magistrikraadi personalijuhtimise erialal Strathclyde'i ülikoolis Glasgow's. 1998. aastal astus kirjastamismaailma ajakirjaga +DESIGN ja olen sellest ajast peale teenindanud kommunikatsioonidisaini. Ta on olnud DesignAthensi konverentsi, digiteeritud festivali ja Kreeka disainiauhindade jagamise, algataja ja/või juht.


Kust tuli idee laiendada edukat Kreeka disainiauhindade festivali kogu Euroopasse?

Uskuge või mitte, ma mäletan täpselt seda hetke. Olin tagasilennul Lissaboni Experimenta disainifestivalilt ja igavledes (tol ajal polnud veel kasutusel pardameelelahutussüsteem) võtsin kätte oma visandiraamatu ja hakkasin kavandama järgmisi käike. Mõistsin, et Kreeka disainiauhindade jagamise kohesel edul oli seos +DESIGNiga. Oluline on omada vahendeid otse oma sihtrühma poole pöördumiseks. Nii tekkiski mõte proovida kõik Euroopa disainiajakirjad kokku viia, et luua üleeuroopaline festival– korraldada eetiline võistlus ja võtta enda ülesandeks levitada sõna nii oma lugejaskonnale kui ka laiemale publikule.


ED-Festivale korraldab teie Eestisse registreeritud ettevõte. Miks otsustasite hakata Eesti e-residendiks?

Euroopa disainifestivali taga olev organisatsioon asutati 2006. aastal Kreekas (mis tundus tol ajal hea ideena). Vahetult pärast seda tabas maailma finantskriis ja üsna pea raputas see Kreeka majandust. Kui euroskeptiline koalitsioon Kreekas valimised võitis, sai selgeks, et asjad lähevad peagi hullemaks. Siis sündis meie organisatsiooni otsus Kreekast lahkuda ja suunduda mujale. Samal ajal oli hoogu kogumas just Eesti e-residentsuse programm, mis võimaldab siia oma ettevõtte rajada, et rahvusvaheliselt hoogsalt äriga tegelda. Tegemist oli suurepärase ajastusega. Eestit määratleti kui stabiilset, tulevikku vaatavat, ettevõtlussõbralikku keskkonda ja otsustasime, et see võiks olla meie järgmine baas. E-residentsuse programm andis meile stabiilse aluse ja mõningase meelerahu, mis aitas meie organisatsioonil rahvusvaheliselt kasvada.

Ülejäänu, nagu öeldakse, on ajalugu. Mul on väga hea meel olla tagasi Eestis, kust festivali kasv alguse sai.


Millne mulje on teile Eesti disainist jäänud?

Meil on olnud võimalus tutvuda (ja teha koostööd) üsna paljude kohalike disainistuudiotega. Eesti disain peegeldab minu arvates riigi laiemat olukorda ja tundub paiknevat Põhjamaade disainimaastikul. Lisaks on siin rõhk (nagu ka majandusel tervikuna) digitaalsetele rakendustele. See on turu suuruse tõttu mõttekas, kuid annab võimaluse ka Eesti agentuuridel oma rahvusvahelist tegevust arendada.


https://awards.europeandesign.org/#/winners


Intervjuu on refereeritud ajalehest Postimees (19. juuni 2022), autor: Tiina Kolk