Intervjuu pakendidisainer Meelis Mikkeriga
Pakendidisainer Meelis Mikker - mees nagu orkester
Reklaami- ja loovjuhi taustaga pakendidisainer Meelis Mikker räägib, miks teda jätkuvalt köidab valdkond, mida ta juba nii sügavuti tunneb ja sellest, miks ta peab oluliseks tuua disainiprotsessi kliendile lähemale.
Mis tüüpi disainialased väljakutsed on valdavalt sinu töölaual ehk millega igapäevaselt tegeled?
Tegelen peamiselt pakendisainiga, sügavuti. Pakendidisain pole ainult ilus kest, vaid kogu turunduse ja brändingu üks alustalasid. Sageli pöördutakse minu poole juba tootearenduse käigus. Küsitakse, kas üht või teist toodet on mõtet turule tuua, küsitakse ka nõu kuidas toodet täiustada ja mis võiks olla selle müügiedu.
Vähemal määral tegelen ka brändistrateegiaga. Brändistrateegia tundub kaugelt vaadates midagi, mis on logoga seotud. Tegelikult on see palju enamat: see on ettevõtte (töötajate) minapilt ja ettevõttest väljapoole peegelduv kuvand. Selline töö annab võimaluse süüvida organisatsioonide dünaamikasse ja näha telgitaguseid. Tegelikult on brändistrateegia ka väga tugevalt pakendidisainiga seotud. See on hea vaheldus ja tubli annus analüütilist mõtlemist.
Õpetan ka Eesti Kunstiakadeemias Meediagraafika erialal II semestri vältel pakendigraafikat. Töö üliõpilastega on väga värskendav.
Mis on sinu moto?
Parimat! Kõiki töid tuleb teha nii hästi kui võimalik.
Mis iseloomustab sinu tööd, mis on sinu tugevus?
Põhjalikkus ja kogemus. Töötasin peaaegu 25 aastat DDB Eesti nimelises reklaamiagentuuris - esmalt disainerina, hiljem loovjuhina. Olen teinud suurte ja väikeste ettevõtete turundust ning kindlasti on mu tugevuseks reklaamitaust. Minu käe all on valminud sadu kampaaniaid, nii trüki kui telereklaami ja tean kuidas pakend täidab oma rolli turunduses, saan aru sellest mis tuleb enne ning mis pärast pakendit. Oma töös proovin alati suure pildi kokku panna, olgu projekt kuitahes väike. Mulle meeldib kogu protsessi hallata. Teen meelsasti ka oma disainidele trükiettevalmistuse ja fototöötluse. Niimoodi saan püüelda parima tulemuse poole.
Võitsid hiljuti Kuldmunal kategoorias ‘‘Disain ja meisterlikkus‘‘ Pakendidisaini kulla, räägi palun selle protsessist. Kuidas sündis lõpplahendus? Palju siin mängis rolli koostöö kliendiga? Mida ise pead selle juures oluliseks?
Harakana oli mulle mälupessa salvestunud Jaan Rõõmus. Teadsin, et varem või hiljem tuleb tema käekiri pakendile panna. Kui seda ei tee mina, siis teevad seda mu kolleegid pakendidisaini agentuurist KOOR. Tartu Milli riiside projekt andis Jaani kasutamiseks hea võimaluse. Riiside kategooria on tegelikult väga traditsiooniline - odavamad riisid on sageli tekstipõhise kujundusega, kallimad ja kvaliteetsemad riisid aga 99% juhtudest toidupildiga. Minu tõukejõuks oligi see tavalisus, tundus, et seda on võimalik murda. Et riisiletis on võimalik müüa ka millegi muu kui tavapärasega.
Illustratsiooni on disaini tellijale väga raske müüa. Enamasti oodatakse kavandiks “peaaegu valmis” disaini. Illustratsiooni puhul aga müüakse usaldust. Õnneks on mu koostöö Tartu Milliga tänaseks päevaks juba pea 10 aastat väldanud. Ja just see usaldus võimaldas sellel projektil teoks saada. Disaineri tööd illustraatoriga võiks võrrelda kahemehesaega: kord tõmbab üks, siis teine ja see on aeganõudev. Niimoodi ideid põrgatades ja teostust kommenteerides need disainid valmisidki. Nende disainidega juhtus veel see naljakas lugu, et algselt olid need mõeldud 1 kg lahtise riisi kottidele nii oleks osa illustratsioonist läbi paistnud. Kuna aga tootmisliini paigaldus viibis, siis tuli disainid ümber kohendada 500 g karpidele ja kadus paljuski disainide algne mõte. Õnneks on nüüd ka 1 kg disainid varsti poelettidel. 2021 Kuldmuna kuld selle töö eest on minu jaoks suureks tunnustuseks sest see on esimene kord Kuldmuna pikas ajaloos kui võitis lihtne igapäevane toode.
Fotol: Tartu Mill Kalew jahude seeria. Illustratsioonid Aet-Alev Kilg
Mida pead enda kõige õnnestunumateks projektiks/projektideks senimaani ja miks?
Kindlasti juba eelpool mainitud Tartu Milli pakendite seeriad. Alati on huvitav kui klient otsustab siseneda uude tootekategooriasse, see annab disainerile võimaluse ennast rutiinist lahti raputada. Näiteks Eesti Pagarile tortillade seeriat kujundades avastasin, et tortillapakid on riiulil reeglina asetatud selliselt, et neist paistab ostjale alumine kolmandik. See sai ka tõukejõuks kujundusele. Fotod pakenditele valmisid koostöös toidustilist Britt Paju ja fotograaf Toomas Tikenbergiga. Paljudelt ostjatelt on tulnud tagasisidet, et nad sooviksid fotol oleva toidu retsepti. Tänaseks päevaks on toode saavutanud märkimisväärse turuosa. Sama disaini olen kohandanud ka Läti ja Leedu tütarettevõtetele.
Fotol: Eesti Pagari tortilla pakendid
Fotol: Tartu Mill pasta ja kastmete pakendid
Üks mu elu suuremaid töid oli veel agentuuri ajal tehtud, pea kaks aastat väldanud Kaitseliidu nii öelda “brändiprojekt”. Selle käigus tegime koos Ander Avilaga kohutavalt suure töö kõigi malevate ja üksuste märkidega. Tekkis tuhandeid küsimusi: milliseid elemente säilitada, mida muuta ja kuidas kõik kokku sobima panna ning kuidas seda kõike teha piisavalt pieteeditundeliselt, et konkreetse maleva autoriteedid teemaga kaasa tuleksid. Parim otsus Kaitseliidu puhul oli siiski oma kirjatüübi väljatöötamine koostöös Mart Andersoniga. Olukorras, kus iga üksus kujundab oma materjalid ise, kaotab stiiliraamat igasuguse mõtte. Kirjatüüp on aga piisavalt primitiivne töövahend ja see õnneks suudab kogu organisatsioonil ühte nägu hoida.
Fotol: Kaitseliidu kirjatüüp
Mis sind inspireerib, kust ammutad igapäevaselt inspiratsiooni?
Head mõtted tulevad reeglina liikudes - kõndides. Hoovõtt disainitöödeks tuleb sageli ka mängides. Reeglina alustan tööpäeva paari matši Apex Legend’siga – see äratab ülesse. Arvutimängudest on mu lemmikud igasugu Multiplayer rollimängud: Black Desert, WoW, Everquest, Final Fantasy XIV, Rift jne. Mulle meeldib ka sõpradega koos füüsilises ruumis mängida: nii laua-rollimänge (Dungeons & Dragons, World of Darkness, Fate) kui ka keerukamaid lauamänge (Agricola, Mystery of the Abbey, Maharaja). Olen veendunud mängude kasulikkuses. Need on väga head stressi leevendajad ja aitavad arendada sotsiaalseid oskusi.
Mis puutub kujunduslikesse ideedesse, siis on disainer nagu harakas – talle meeldivad läikivad asjad, killuke siit - tükike sealt. Ta proovib pessa (pähe) kogutud ideedest uut tervikut, uut väärtust moodustada. Arvestama peab aga seejuures paljude muutujatega.
Milline on su põhiline kliendiprofiil?
Igapäevase leiva toovad lauale suured toiduainetööstuse tegijad oma pakendidisainidega: Tartu Mill, Eesti Pagar ja Pagarini. Hetkel on käimas projekt ka Nurme kosmeetika uute näohooldustoodetega.
Vahelduseks ja mugavustsoonist väljumiseks osalen aeg-ajalt ka rohkem IT-poole kaldu UX/UI projektides.
Milline on sinu tööprotsess kliendiga, sellest hetkest alates kui ta sinu juurde jõuab?
Põhjalik. Alustame küsimustega miks ja kellele. Püüan mõista probleemi olemust. Kas vaja on muuta pakendit või viletsa müügi põhjus kusagil mujal. Kui on tegu poes müüdava pakendiga, siis külastan kindlasti müügikohti, pildistan ja teen tähelepanekuid. Kui on tegu minu jaoks uue kategooriaga, siis tahan kindlasti süveneda kogu turu toimimisse, konkurentide tegevusse, toote ostja käitumisse, müügiahelasse ja ettevõtte ajalukku. Katsun luua omale võimalikult hea ülevaate ettevõtte brändi olemusest. Külastan tehast - tootmist. Kui kliendile disaine esitan, siis alati seletan, kuidas ma konkreetse tulemuseni jõudsin. Kliendi jaoks on oluline disainiprotsessi mõista.
Kujunduses on suur roll ka tunnetusel. Tuleb usaldada analüüsi käigus tekkinud tunnet ja tuleb osata seda visualiseerida.
Milliseid kliente sooviksid tulevikus enda juures rohkem näha, milliseid töid, mis valdkonnas tahaksid lisaks teha?
Teen hea meelega koostööd klientidega kelle toodetesse ma usun.
Mis on su ambitsioon, kus näed oma tegemisi järgmise viie aasta pärast?
Eelistan kvaliteeti kvantiteedile. Arvan, et mu koduturuks jääb enamasti baltikum. Hetkel ma ei näe, et peaksin ettevõtet laiendama ja looma oma stuudio – olema tööandja. 5 aasta pärast tahan olla veelgi parem disainer. Olla see inimene kelle juurde tullakse kui on vaja, et toode müüks.
Mis on see üks asi, mis peab alati su tööruumis olemas olema, mis annab selle õige tunde?
Hea muusika. Hetkel mängib Juniore: “Ah bah d’accord”:
///
Meelis Mikker on Eesti Disainibüroode võrgustiku liige, kuhu hetkel kuulub 50 disainibürood/disainistuudiot. Võrgustiku andmebaasiga saab tutvuda siin.
Autor: Martina Tramberg
Toimetaja: Katrin Tomiste