Kuidas kolimisfirma Adduco püüdleb keskkonnasäästlike lahenduste poole
EDA 2020 näitus oleks jäänud vist näitamata kui appi poleks tõtanud Adduco - Kolimisteenused No Stress, koos oma võrratute kolimisspetsialistidega ja funktsionaalsete kolimiskastidega, mis on toodetud 75% ulatuses taaskasutatud materjalist.
Uurisime Adduco ärikliendi kolimisteenuste juhi Andre Kütti käest lähemalt, mis ärgitas neid disainima ise uusi kolimiskaste?
Eestis kasutatavate kastide probleem oli ja on see, et nad ei ole vastupidavad, kasutajasõbralikud ning neid peab teibiga sulgema. Kasti disainides, arendades ja testides selgus, et oleme loonud midagi sellist, mida Eesti turul veel ei ole.
Tüüpiliselt kolimiskastidena kasutuses olevatel kastidel olev info lubab kanda kuni 30 kg raskust, aga tegelikkuses vajub kast juba 20 kg raskuse juures laiali. Samuti ei ole kasti käeavad tegelikult sellise raskuse tõstmiseks mõeldud. Kasutaja esmaeelistus on osta suurem kast ja sellesse võimalikult palju asju ära mahutada, et vähem maksta ja ruumi kulutada. Ka täna kohtab kliente, kes kasutavad kolimiseks banaanikaste, mis on küll ühed vastupidavamad, ent pole siiski nii kergelt kättesaadavad. Ka pole neil markeerimisruumi ning lõppude lõpuks on need ikkagi mõeldud eeskätt banaanide transportimiseks, mitte kolimiseks.
Tootearendusprotsessist
Meil oli tootearendusprotsessist kõige keerulisem leida oma ideele tootja. Kõik tootjad tegid tavapäraseid kaste, keegi ei suutnud ega olnud piisavalt motiveeritud, et jõuda ilma teibita suletava kasti lahenduseni. Väljatöötatud kolimiskasti mudeli disaineriks oli Adduco kolimisfirma üks loojatest Anton Bazõlev (seda ka seetõttu, et tootja poolt ei olnudki disainerit kui sellist). Adduco ja tootjaga koostöös sai paika kasti lõplik disain ja toode kui selline.
Mis kriteeriumid seadsite eesmärgiks kui hakkasite uut lahendust välja töötama?
Eesmärk oli luua tugev ning vastupidav, ilma teibita suletav kast, kuhu oleks võimalik ka meie logo peale panna. Pöörasime erilist rõhku järgmistele detailidele:
- Väga tugeva kandevõimega, samas mitte liiga rasked (kandevõime ideaalsetes tingimustes 145-198kg; rasketes tingimustes 98-120kg).
- Et oleks ilma abivahenditeta kasutatav (ilma teibita).
- Ruumisäästlikud - lihtsalt kokku- ja lahtivolditavad.
- Eriti tugevad käeavad, mis ei puruneks kasti tõstmisel ega lõikaks kätte.
- Et kast oleks Eestis toodetud ja võimalikult taaskasutatud materjalist.
Kirjeldage veidi väljatöötamise protsessi, kuidas testimise faas välja nägi?
Esmalt sõnastasime probleemi ning kaardistasime omadused, mis disainitaval uuel kolimiskastil peaksid olema. Seejärel tegime valmis oma esimese näidise. Esmapilgul tundus see ideaalne, kui see aga nädalakese oli seisnud ning meie vaatlus- ja analüüsiprotsesside keskel olnud hakkasime märkama detaile, mis veel arendust vajasid. Näiteks kasti käeavad vajasid voolujoonelisemat lahendust, kasti sulgemise protsess vajas ümber tegemist. Mingil hetkel avastasime, et kast on üllatuslikult liiga tugev, mis lisas oluliselt kaalu kastile. Seejärel vähendasime selle tugevust ja vastupidavust, sest olgugi, et kasti võimekus oli taluda kuni 200 kg raskusi, on reaalsus see, et keegi seda tõstma ja kandma ei hakka. Lõpuks jõudsime optimaalse lahendusni ning siiani oleme uutele kastidele ainult head tagasisidet saanud.
Milline on hetkel valik turul olevate kastite tootjate osas? Kui raske oli leida tootjat Eesti turult? Kelle kasuks lõpuks otsustasite ja miks?
Väga raske on leida tootjat, kellel on võimekust ja ka tahtmist midagi uut teha. Kuna valikut ei olnud ja õiget tootjat leida oli raske, siis jätame praegu selle info avaldamata.
Kui lihtne või keeruline on olla turul konkurentsivõimeline ja samas ka roheliselt mõtlev?
Konkurentsivõimelisus sõltub sellest kui hea toode sul on ja kuidas sa suudad seda esitada potentsiaalsele kliendile. Valdavalt konkureerime harjumusega “kolimiskast=banaanikast”, mida oma uute funktsionaalsete kastidega üritame nüüd kummutada. Meie kastide tootmisel kasutatud materjali puhul on 75% koostisest taaskasutatud ehk siis teise ringi papp. Seega ma usume küll, et võime rääkida rohelisest jalajäljest. Rääkimata sellest, et kast on nii vastupidav, et kannatab kasutada mitu korda. Märk “rohelisest tootest” ei müü muidugi iseenesest, pigem on hea endal mõelda, et kasutad taaskasutatud ressursi ja tänu sellele jätad veidi väiksema jalajälje.
https://adduco.ee/
Fotol: Adduco transportimas BRUNO Elukeskkondliku tootedisaini kategooria võitja: Pavel Sidorenko ja Vitali Valtaneni ‘‘N30‘‘ välimööbli seeriat EDA 2020 nominentide näitusele Viru Keskusesse.