Kuu disainer Johanna Tammsalu

Ei juhtu just tihti, et üks disainer nii parima tootedisainiauhinna kui noore disaineri preemia SÄSI pälvib. Sel aastal tunnustati Johanna Tammsalu lisaks SÄSI auhinnale ka parima elukeskkondliku tootedisaini preemiaga BRUNO Nörk Racki eest. Johanna on disainihariduse omandanud Suurbritannias ja Hispaanias ning on pannud aluse mitmele kaubamärgile. 


johanna tammsalu, disainiauhinnad, disainiblogi

☞ Alustame algusest – kuidas noor Johanna Tammsalu disainipisikuga nakatus? 

Ega ma täpselt ei mäletagi enam. Lapsena meeldis mulle disainiajakirju ja raamatuid sirvida ning käärid ja kangad olid mu igapäevased mänguasjad. Mängisin palju õues ja selle käigus õppisin onne ehitama ja mööblit selle sisse. Tagasi vaadates seda disainiks ei saa just nimetada, aga väiksesel viisil õppisin tööriistu kasutama, soov luua ja testida on mul küljes siiani.

johanna tammsalu, nörk rack, disainiblogi, disainiauhinnad
 

☞ Kus sa disaini õppisid ja kuidas sa just tootedisaini juurde jõudsid?  

Pärast gümnaasiumi lõpetamist ei teanud, mida teha tahan. Võtsin aasta ringi vaatamiseks, et jõuda selgusele, mida ma tegelikult õppida tahan. Pärinen loomingulisest perekonnast, kus isa töötab teatris ja ema on tekstiilikunsti haridusega galerist. Ema töö kõrvalt nägin, et tarbekunstnikud on pühendunud oma kunstile, mõtlemata brändi loomisele, mis tegelikult müüb seda toodet. Siis ma mõtlesin, et reklaam on loominguline ala, Suurbritannias on reklaam väga põnev. Nüüd tuleb see minu igapäevatöös väga kasuks. Tänaseks on juba koolide õpe muutunud ja ka Eesti disainerid oskavad brändikuvandit paremini luua. 

Töötasin Suurbritannias mõned aastad meedia alal, aga arvuti taga töötamine muutus pika peale väsitavaks. Tahtsin midagi oma kätega luua! Kui midagi põnevat nägin, muutus meel kohe rõõmsaks. See oli märk sellest, et peaksin seda eriala proovima ning andideerisingi IED Madrid (IED Istituto Europeo di Design) kooli stipendiumile.


johanna tammsalu, disainiauhinnad, disainiblogi

 

☞ Mis sa tegid enne oma ettevõtte Tamma Design asutamist?  

Tamma Disain ei jäägi väga kaugele kooli lõpetamisest. Peale disainikooli lõppu kandideerisin mitmele poole. Koha sain National Geographicu disainiosakonnas. Tol hetkel disainisid nad igasuguseid põnevaid tehnilisi riideid, jalanõusid ja kotte. Mina tegin naiste- ja lasteriideid. Tiim oli väike, aga väga tegus. Sain sealt hea kogemuse moe suurtootjatega. 

☞ Kuidas sa balansseerid ettevõtte juhtimise, müügi, turunduse ja disainimise vahel? Kui palju jääb sul aega tootearenduse ja disainimisega tegeleda? 

Head balanssi ei ole kindlasti veel välja kujunenud. Kuna teen enamus tööd omal käel siis võitlen mitmel rindel korraga. Pean olema juhataja, klienditeenindaja, tootja, fotograaf, stilist, turundaja, koristaja ja disainer.

Tihtipeale väikesed nipet-näpet kohustused võtavad fookuse pikas perspektiivis tähtsatelt ülesannetelt, et seda vältida teen iga nädal endale pika nimekirja tööülesannetest ja seejärel panen nad tähtsuse järjekorda. See on päris hea abivahend.  

johanna tammsalu, disainiblogi, disainiauhinnad

☞ Peamiselt tegeled sa oma toote ja brändi arendamisega, aga kas sa sooviksid enam koostööd teha tellija/ettevõttega? 

Hea meelega teeksin koostööd erinevate ettevõtetega. Kui saaksin mõlemat varianti kombineerida oleks ideaalne, aga tootja ja tellija peavad rääkima sama keelt. 

☞ Mis on kõige suuremad või olulisemad vead, millest sa oma elus ja töös õppinud oled? 

Vigu on kindlasti, ei oska ekstra midagi välja tuua. Vead on loomulik tööprotsessi osa, mil sõkaldest terad välja sõelutakse. Ettevõtlus on kindlasti kannatlikust kasvatanud ning põdevalt kinnitanud, et asjad ei juhtu siis kui sa arvad, et nad juhtuda võiksid.  


☞ Mida Noore disaineri tiitel sinu jaoks tähendab? 

Mul on ainult väga hea meel. Kellele ei meeldiks tunnustust saada enda töö eest, eriti veel siis kui see töö juhtub olema su kirg.

☞ Millest sa Eesti disainimaastikul kõige enam puudust tunned? 

Mina kui disainer tunnen puudust kvaliteetsetest tootjatest, kes oleks nõus kaasa mõtlema ja eksperimenteerima.
 

☞ Millega kallal sa hetkel töötad?

Praegu töötan koos pühendunud sadulsepaga, kes on oma alal väga tugev. Arendame välja kiike ja järi. Prototüübid valmivad loodetavasti poole aasta jooksul. Need on puidust, polstrist ja kangast. Riputamissüsteem on põnev, köied on kõige tugevamast tehiskiust Dyneemast, mida kasutatakse merenduses.

 

Kuu disainer, Tootedisain, disainiauhinnad