Mobi Lab, liitreaalsus ja Eesti Loodusmuuseum







Mobi Lab äratas Eesti Loodusmuuseumis ellu iidsed elukad


Üha suurenev infomüra on põhjuseks, miks haridusliku eesmärgiga organisatsioonid peavad pingutama ja võtma kasutusele n-ö kastist välja lahendusi, sest laste tähelepanu eest võitlevad meelelahutusliku sisuga ning tehnoloogia arenguga võidujooksu tegevad mängud ja rakendused. Innovatsioon hariduses on oluline, sest see võimaldab teha õppimist põnevaks ja tekitada huvi meid ümbritseva vastu. Üheks seesuguseks vahendiks ongi liitreaalsus, mille võttis hiljuti kasutusele Eesti Loodusmuuseum, olles sellega Eesti muuseumide seas esimene.

Liitreaalsus on sild pärismaailma ja mineviku või tuleviku vahel, kombineerides need üheks. See toob uue (või vana) elemendi, olgu see siis mõne väljasurnud liigi esindaja või lõpetamata Sagrada Familia kirikutorn, meie käega katsutavasse maailma – meie ees laiuvale niidule või pühamu tellingute kohale. See lahutab meelt, avardab silmaringi ja harib. Liitreaalsusega saab äratada ellu iidse rüükala, homo erectuse või näidata järgnevatele põlvedele, milline nägi välja Notre Dame enne suurt tulekahju. Selle võimalused on ääretult mitmekesised.


Loodusmuuseumi liitreaalsuse eesmärgiks oli visualiseerida loomi, linde ja tegevusi, mida palja silmaga looduses on näha väga harva, kui mitte võimatu. Näiteks loob see võimaluse kivististe põhjal kuvada silme ette eelajaloolised mereelukad. Tegevuste all on võimalik näidata inimesele, kuidas putuktoiduliste taimede hulka kuuluv huulhein endale saaki püüab. Digitaalses maailmas on võimalik seda protsessi kiirendada, mistõttu ei sõltu vaatepildi nägemine õigest ajast ega kohast.

Mobi Labi ülesandeks oli ehitada süsteem muuseumi personalile, et nad saaksid luua enda muuseumisse liitreaalsuse osa. Lisaks arendasid ja disainisid nad muuseumi külastajatele mõeldud mobiilirakenduse, mis võimaldab läbi eelnevalt üles sätitud digitaalse sisu liitreaalsust kogeda.



Kogu liitreaalsuse protsess sai alguse sellest, et muuseumi personal pildistas eksponaadid üles, millest tehti 3D mudelid. Mobi Labi World Engine süsteem seob pildid digitaalse materjaliga. Muuseumi külastaja laeb alla mobillirakenduse (iOS ja Android) ning suunab oma nutiseadme eksponaadi suunas. Mobiilirakendus fikseerib pildi ja kuvab õige 3D mudeli, “äratades” sellega eksponaadi ellu. Nüüd saab kasutaja hõljuvat mudelit kaamerat liigutades iga nurga alt uurida. See annab võimaluse vaadata lähedalt kauni liblika mustrit või heita pilk puugi kõhualusele.

World Engine platvormi abil saab muuseum liitreaalsuse sisu oma äranägemise ja soovi järgi kureerida arendajast sõltumata. Sisu uuendamisvõimaluse tõttu on muuseum atraktiivne ka korduvkülastajale. Liitreaalsuse puhul on ühekordse disaini- ja arendusprojekti asemel tegemist pikaajalise töövahendiga, mis pakub külastajatele digitaalset kogemust ka tulevikus.


Mobi Labi ambitsioon on olla tugevaim mobiilivaldkonna UI/UX disaini, AR/VR disaini, uuringuid ja ärianalüüsi teenust pakkuv agentuur Euroopas. Agentuuri disainimeeskonda motiveerivad positiivsed tulemid teaduslikust lähenemisest disainiprotsessi, mida oleme korduvalt kasutanud ning tulemuslikkust tõestanud oma partnerite projektides:

- Pocopay
- IIZI Kindlustus
- ERR TV ja Raadiod
- Click@Grow
- Phido jpt

https://lab.mobi/




Mobi Lab, UX-UI