Tutvume selle aasta SÄSIdega
Eesti Disainiauhinnad (EDA) konkursil välja antava SÄSI (parim noor toote-, tekstiili- või moedisainer) auhinnale konkureerisid lõpusirgel neli andekat naist Bibiana Aarma, Ene Raud-Mägi, Grete Lehemaa ja Lisette Laanoja. Saagem nendega lähemalt tuttavaks.
BIBIANA AARMA / Kunstnik-disainer
Ma sattusin kunstiga tegelema kui olin alles väike ning igasugused erinevad kunstivahendid kätte sattusid (ka vahendid, mis polnud selleks mõeldud, aga millega oli väga mõnus mökerdada). See arenes hobist millekski suuremaks tänu minu emale, kes on mind igal sammul toetanud ning alati mulle kinnitanud, et ka kunst on päris töö.
Enda kõige õnnestunumaks projektiks senimaani pean Tartu Loomemajanduskeskuse disainipoodi “Loomekas” tehtud seinamaali, sest see töö kujunes oluliselt mahukamaks kui oskasin oodata. Projekti algusjärgus tekkis moment, kus maali valmis saamine tundus lootusetu ja usk iseendasse hakkas taanduma. Alguses ületamatuna tundunud takistused seljatatud, sai tegelikult tulemus tunduvalt parem ja mulle endale tähenduslikum, kui üldse oodata oleksin osanud. See projekt toob mulle siiani inspiratsiooni ja uusi töövõimalusi ning on mulle näidanud, et iga teose taga ei pea olema grandioosset motiivi, vahel tuleb pliiats kätte võtta, tegutsema hakata, ning edasine tuleb juba loomulikult.
Minu inspiratsioon tuleb naistest, voolavusest, spirituaalsusest, sisemistest dilemmadest, soovidest ja võitlustest, unistustest.
Head disaini iseloomustab minu meelest süsteem ja puhtus … ning teatud reeglite rikkumine, et anda disainile omapära. Roheline mõtlemine on disainiprotsessis minu jaoks aina enam oluline, eriti kui tegelen enda toodetele toorikute valimisega - nüüdseks valin vaid jätkusuutlikke materjale, millele enda disainid trükkida. Pilt püsib särgil kauem, särk ise elab kauem ning nii minul kui ka kliendil on süda rahul, et oleme teinud loodussõbraliku otsuse. Eesti disain on minu arvates pidevalt arenev ja ennastületav. Ma olen alatihti üllatunud, kui osavad on eesti disainerid ning kui kvaliteetset tööd nad teevad. Rõõm on eestlaste loodud disainist inspiratsiooni saada. Näen, kuidas meie disainimaastik areneb, kuidas inimesed end disaini abil väljendada saavad ning tean, et inimeste hinged rikastuvad selle abil.
Ma näen ennast viie aasta pärast tegemas midagi palju suuremat - midagi, mida ma hetkel isegi ette ei kujuta. Tunnen, et tuuled võivad mind Eestist kaugemale viia. Minu unistuste projekt/töö, mida tahaksin sel ajal teha, oleks kunstiliselt kujutada mõnda tuntumat eestlast, kellel on omapärane iseloom, ning luua neile merchi. Ma armastan inimesi visuaalselt kujutada ja nende ümber karakterile iseloomulikku visuaalset lugu luua. Oleks lahe viia enda looming suurema publikuni.
GRETE LEHEMAA / Disainer - (SÄSI 2022 võitja!)
Ma sattusin kunstiga tegelema kui ma olin umbes kolme aastane ja peamiselt sellepärast, et mu vend sai kunstiringist kevadel põsemaalingu ja mina tahtsin ka. See arenes hobist millekski enamaks ilmselt tänu koolile, mille just lõpetasin ehk Kõrgem Kunstikool Pallas. Kuigi olin alati tegelenud kunstiga ja huvi tundnud selle vastu, siis ma ei olnud kunagi näinud seda kui võimalikku elukutset.
Enda kõige õnnestunumaks projektiks senimaani pean vahetussemestrit Rootsis. Kui seda saab üheks terviklikuks projektiks nimetada. Mulle mõjus keskkonna vahetus väga inspireerivalt, seal valmis mul pidevalt uusi objekte ja projekte. Üks jaburam kui teine, olin pidevalt millegi otsingul ja kompasin piiridega nii visuaalses mõttes kui ka kontseptsiooni osas.
Inspiratsiooni leian ma igalt poolt enda ümbert. Keskkonnast, milles viibin ja inimestelt, keda näen. Väga oluline osa on vestlusel. Analüüsin ümbritsevat pidevalt.
Head disaini iseloomustab minu jaoks ilmselt eluring, kas see on vahepeatus teekonnal, mis on disaini eesmärk ja kasutegur, kas energiakasutus on selle eesmärgiga balansis. Loomulikult ei saa unustada kellele ja miks me disainime ehk kasutus, läbinähtavus ja esteetiline väljanägemine. Sellel teemal võiksin ma väga pikalt arutada.
Roheline mõtlemine on disaini protsessis minu jaoks kõik see eeltoodu. Alustada probleemi lahendust selle tuumast. Disaini sobitumine keskkonda ja vajalikkus. Disain võiks olla hariv või informeeriv, et tekiks arutelu disaini ja selle kasutaja vahel. Mõelda, kuhu disain paigutub täna ja homme. Eesti disain on minu jaoks maalähedane, naturaalne, nutikas. Oleme pidevas protsessis, et kohalikku materjali täielikult väärindada. Jagada enda kultuuripärandit.
Viie aasta pärast näen ma ennast palju suurema kogemustepagasiga. Minu unistuste projekt sellel ajal oleks ilmselt edasiarendus kriitilise disaini maastikul, et praegune projekt jätkuks ja suudaks järgida hea disaini printsiipe. Samuti soovin, et ma suudaks oma disainiga kaasa haarata inimesi arutama ja leida mõttekaaslasi enda projektidele.
ENE RAUD-MÄGI / Keraamik
Ma sattusin kunstiga tegelema juba varases nooruses. Joonistasin ja maalisin
kuhjade viisi- tundsin end vabana. See arenes hobist millekski suuremaks tänu
õpingutele Tartu Kunstikoolis. Läbi praktiliste ülesannete ja katsetuste jõudsin
arusaamisele, et mulle meeldib töötada enim plastiliste materjalidega ja vormi
loomisega. Põhjalikumad teadmised materjalist ja disainist omandasin Eesti
Kunstiakadeemia keraamika osakonnas õppides. Mind on alati rohkem köitnud
tarbekunst. Näen selles lõputuid võimalusi ja diskussioone, mis ei ammendu.
Enda kõige õnnestunumaks projektiks senimaani pean magistritööst kasvanud kollektsioon “Väikelaste nõudesari KOSU” põhineb suures osas väikelapse käelisest osavusest ja ergonoomikast. Vormi juures pidasin tähtsamaiks, et tass oleks käepärane - kauss ja taldrik aitaksid kaasa iseseisvale söömisele. KOSU projekti algul (2015) oli minu poeg aastane, seega parim testija ja jälgimisobjekt, et leida õige vorm nõudele. Suur rõõm on näha, kui nõu disain töötab ja toetab kasutajat. KOSU nõudesari on pidevas arengus ja pakub mulle igapäevaselt erinevaid väljakutseid, sest valmistan ja turustan nõusid ise.
Minu inspiratsioon tuleb suures osas loodust, inimesi ja keskkonda jälgides. Tihti
tulevad kokates ja toitu serveerides kõige paremad ideed uue toidunõu loomiseks.
Koostöös valmivate projektide puhul saan palju inspiratsiooni tagasisidest ehk
„värskest pilgust“.
Head disaini iseloomustab minu meelest mõtestatus- elu maal paremaks muutmise
põhimõtet. Roheline mõtlemine on disaini protsessis minu jaoks väga oluline. Iga uut toodet kavandades ja luues peaksime põhjalikult veenduma selle vajalikkuses ja
lisandväärtuses. Savi on oma olemuselt looduslik ja olnud kasutusel tuhandeid
aastaid. Selles on ürgne vägi ja energia. Keraamilised esemed kestavad põlvest
põlve ja on pärandatavad. See teadmine tekitab materjali vastu sügavat austust.
Eesti disain on minu jaoks põnev, kvaliteetne ja mitmekülgne. Jätkusuutlik
disainipoliitika on toonud turule palju innovaatilisi tooteid ja lahendusi.
Ma näen ennast viie aasta pärast ikka veel uudishimulikuna ja kogemuste võrra
rikkam. Loodan, et teekond viie aasta taha on täis väljakutseid ja pakub rohkelt
eneseteostamise võimalusi. Mulle on alati meeldinud pigem teekond, kui
lõppsihtpunkt. Teekond on kui disainiprotsess, mille ülim eesmärk on õnnelikum ja
parem elu.
Minu unistuste projekt/töö, mida tahaksin sel ajal teha on arendada edasi KOSU
nõudesarja ja laiendada selle tegevust. Osaleda mitmetes põnevates koostöö
projektides, mis pakuks eneseületust ja inspiratsiooni.
LISETTE LAANOJA / Disainer
Ma sattusin kunstiga tegelema väikestviisi juba lapsepõlves, kui maalisin esimesi teoseid kunstiringis või heegeldasin ja õmblesin koos oma vanaemaga nukuriideid. See arenes hobist millekski suuremaks tänu sellele, et otsustasin peale gümnaasiumit minna õppima Pallasesse tekstiiliosakonda.
Enda kõige õnnestunumaks projektiks senimaani pean oma lõputöö raames loodud kollektsiooni Airbag No.9 ja ka uurimustööd selle taga. Seda just seepärast, et antud projekti raames loodud rõivad tutvustavad uut taaskasutatavat materjali ning nende potentsiaali ringdisainis. Töötasin välja rõivad materjalipõhiselt andes neile "uue elu". (miks?)....
Minu inspiratsioon tuleb eelkõige materjalist. Seetõttu armastan ma töötada ka just nii-öelda kasutatud materjalidega, sest millegi uue loomine vanast on palju huvitavam kui millegi uue loomine uuest.
Head disaini iseloomustab minu meelest läbimõeldus ja samas ka lihtsus. Selle juurde kuulub ka kindlasti esteetilisus ning toote funktsionaalsus. Roheline mõtlemine on disaini protsessis minu jaoks esmatähtis, kuna soovin oma loominguga juhtida tähelepanu antud probleemile ning panna inimesi rohkem mõtlema oma tarbimisharjumustele. Eesti disain on minu jaoks üks suur kogukond inimesi, kes loovad nutikaid lahendusi, töötavad välja uusi ja huvitavaid tooteid ja teevad tõeliselt lahedat disaini, mille üle võime kõik uhked olla.
Ma näen ennast viie aasta pärast oma hubases stuudios, kus saan lasta oma inspiratsioonil lennata ja kätel käia. Tahaksin sel ajal olla tegev nii fotograafi kui ka ehte- ja tekstiilikunstnikuna. Samuti on mind viimasel ajal köitnud sisekujundus. Kui kõik need ametid kokku liita, siis just see oleski mu unistuste töökoht.
SÄSI2022 kuulutati välja 23. september 2022 auhinnatseremoonial Balti Manufaktuuri hoonekompleksis asuva Uue Loomingu Maja (ULM) keskuses (Manufaktuuri tn 5).
SÄSI auhinda annab Eesti Disainiauhinnad konkursil välja Eesti Disainikeskus.