PlastRexi disainiveduri kogemus

Firma nime Rexest Grupp taga on Eestis juba mõnevõrra tuntust kogunud kaubamärk PlastRex, mis valmistab taaskasutatud segaplastist tooteid. Just viimane detail teeb ettevõttest ainulaadse kogu maailmas. Nimelt enamus taaskasutatava plasti töötlemistehnoloogiaid on kohandatud kasutama vaid üheliigilist plastmassi, mis üldjuhul tuleb jääkidena tööstusest. Majapidamistest tulevad olme- ja muud segajäätmed sisaldavad palju erinevaid plasti liike ning ei ole sobiv materjal enamuses plasti edasitöötlejatele.

Seega on tegemist suure potentsiaaliga tööstusettevõttega, kes märkimisväärselt eristub turul oma tehnoloogilise lahenduse poolest, mis võimaldab muuta kasutuskõlbmatu plastprügi müügikõlbulikuks tooteks.

PlastRex toodeteks on hetkel erineva profiiliga lauad, millest on valmistatud ekspordiks nii hobutallide latreid, terrassisüsteeme kui näiteks ka lille-ja kasvatuskaste. Kõige suuremaks viimase aja objektiks oli 2 kilomeetri pikkused müratõkkeseinad Tartu maantee vastvalminud Kose-Aruvalla teelõigul. PlastRex materjalist tooted on ilmastikukindlad, hooldusvabad, kauakestvad ning 100% uuesti taaskasutatavad.

Disainivedurisse tuli Rexest Grupp kindla teadmisega, et disain kui väärtus on see, mis PlastRex kaubamärgi ja organisatsiooni edasisel arengul võiks mängida olulist rolli. Seega disainijuhi pool tööd oli juba ette tehtud.

Disainijuht Sven Sõrmus Iseasi disainibüroost on töötanud koos paljude tootmisettevõtetega. Esimene osa Disainiveduris on alati ettevõtte disainikasutuse või selle potentsiaali audit. Sven Sõrmuse oluline sõnum on ettevõtjale see, et iga detail ettevõtte välisilmes, suhtluses, müügimaterjalides, tootes on oluline, sest kõik see kokku moodustab terviku. Disain on suhtlusviis. Iga ettevõtte kodulehele välja pandud pilt või müüdava toote detail peaks olema mõtestatud ning kandma kliendile ühte sõnumit. Lisaks on Plastrexil, kui toodete loomise algusfaasisis oleval ettevõttel, palju avastamata võimalusi uudse materjali kasutuseks ning siin saab olla disaineril oluline roll.

Veduri teine etapp sisaldab disainijuhi tagasisidet auditi põhjal. Veduris osaleval ettevõttel ei ole alati kerge kuulata disainijuhi arvamust oma ettevõtte välisilme kohta. Ikka tahaks öelda, et kuigi on väikeseid väljakutseid, on üldplaanis ju kõik üsna korras. Kuid mida ausam on disainijuhi edastatud peegeldus, seda suurem on võimalus sellest õppida. Ning õppimiskohti disaini rakendamisel on kõikidel ettevõtetel – mõned ettevõtted usuvad seda, teised mitte.

Disainiveduri viimases kohtumises paneb disainijuht koos ettevõtjaga paika teekonna, mida mööda astudes jõuab ettevõtja strateegilise disaini kasutamiseni. Praktikas tuleb ettevõtjal otsustada, kas värvata ettevõttesse arendusjuht vedama disainiprotsesse või alustada sisseostetud teenusega disainibüroolt. Disainijuhi roll Disainiveduris on pakkuda välja ka erinevaid disainibüroosid, kes oleksid just osaleva ettevõtte seisukohalt parima kogemusega tegelema brändi loomisega, tootearendusega või mõne muud disaini valdkonnaga. Usume, et järgmine kord, kui PlastRexist kirjutame, siis juba kui Eesti disaini eduloost.