Disainibuldooser alustas

Aprillis sai avapaugu Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) algatatud ja Eesti Disainikeskuse poolt ellu viidav kolmas Disainibuldooseri programm, mis on suunatud tööstusettevõtetele.


Disainibuldooseri programm, jane oblikas, disainikeskus

"Rõõmustas, et kõik 15 osalevat ettevõtet üllatasid valmisoleku ja kõrge motivatsiooniga nii meid kui Taani disainijuhte, kes programmi sisulist poolt katavad ja meie disainijuhtidele mentoriks on," kommenteeris Disainikeskuse juht Jane Oblikas

Disainibuldooserisse valiti järgmised ettevõtete ja disainijuhtide paarid:

Paide Masinatehas (PMT) OÜ – Ants Lusti

Radius Machining OÜ – Pedro Gomes

Veoki Pealisehituse (VPE) OÜ – Tõnu Kallast 

Audes LLC OÜ – Dan Mikkin

Palmatin OÜ – Laura-Maria Freiberg

Malmerk Klaasium OÜ – Janno Nõu

Favor AS – Tarmo Härmaorg

AS Oskar LT – Kaarel Mikkin

ETS Nord AS – Sven Sõrmus

Mayeri Industries AS – Diana Didõk

Wallenium OÜ – Mikk Tasa

Wisefab OÜ – Nils Kajander

Hobbiton OÜ – Alari Orav

Mivar-Viva OÜ – Jüri Orgusaar

disainibuldooser, ettevõtlus, disain, attention group, disainikeskus

Lisaks disainijuhtidele on sel aastal programmi kaasatud ka üliõpilased, praktikandid ja alustavad disainijuhid, kes ettevõtetega kogu protsessi kaasa teevad ja tulevikuks vajalikke oskusi omandavad.

Programm kestab kokku 10 kuud ja toimub kahes etapis: esimese sammuna koolitatakse nii ettevõtteid kui disainijuhte teemadel disainmõtlemine, kliendi vaade ja kasutajauuring, juhtimine, bränding ja rahvusvahelised turud. Koolitajateks ja mentoriteks on taanlased Henrik Jeppesen ja Anders B. Kiertzner rahvusvahelisest tööstusdisainibüroost Attention Group.

Disainijuhi roll on olla terve protsessi käigus n-ö ettevõtja poolel, aidata vajalike otsuste tegemisel, juhtida ettevõtte ja disainerite vahelist dialoogi. Esimeses etapis viiakse läbi disainiaudit, mille raames teeb disainijuht põhjalikud intervjuud ettevõtte juhtide ning sealsete tippspetsialistide ja peamiste klientidega. Audit annab ülevaate ettevõtete disainikasutuse hetkeseisust ning on parenduste aluseks.


disainibuldooser, brand manual, disain, ettevõtlus

Teises etapis jätkavad 5-8 ettevõttet, kes disainijuhi eestvedamisel arendavad poole aasta jooksul edasi konkreetset toodet või teenust.
Reaalne disain tehakse ära kolmanda partneri poolt, kelleks on ettevõtte ja tema disainijuhi poolt valitud disainibüroo. Peale programmi lõppemist peaks ettevõte olema võimeline disainiprotsessi ise edasi juhtima. Üheks õnnestumise eelduseks on selle protsessi juhtimise vastutuse määramine, olgu see siis ettevõtte juht, arendusjuht või muu võtmerollis isik.


disainibuldooser, disain, ettevõtlus, iseasi


disainibuldooser