Disainijutud vol 5 "Disain kriisiolukorras"

Disainijutud vol 5 - Fookuses disaini roll ja võimalused kriisisituatsioonis


Selle hooaja viimane Disainijutud veebinar, alapealkirjaga ‘‘Disain kriisiolukorras‘‘ toimub 26. mail kell 17:00 - 18:30 ZOOM keskkonnas. Fookuses disaini roll ja võimalused kriisisituatsioonis - uurime, kuidas vähese ajaga luua kiirelt toimivaid lahendusi.


Sixfoldi
loodud vaktsineerimist korraldav rakendus ja Hoia rakendus on näited sellest, kuidas kriisiajal pakuti disaini abil kiirelt lahendust olukorras, kus tüüpiliselt riigitellimusel avalike teenuste arendamine on aeganõudev ja bürokraatiarohke protsess. Lisaks teeme tutvust Eesti Kunstiakadeemia interaktsioonidisaini tudengite projekti "Feeling safe vs being safe in times of COVID-19" tulemustega.

Otsime vastuseid küsimustele:

- Milline oli disainiprotsess Sixfoldi ja Hoia puhul? Kas ja kuidas kaasati disainiprotsessi sihtgruppe, kasutajaid?

- Kuidas disainida toimiv lahendus piiratud ajalistes tingimustes, mida võtta, mida jätta?

- Mis on suurimad õppetunnid, mida järgmistesse projektidesse kaasa viia?

- Kuidas avavad tudengite pakutud lahendused inimkeskse disaini potentsiaali kriisiolukorras?


Sõna saavad:

Fotol: Tõnu Runnel

Tõnu Runnel on ettevõtja, disainer ja fotograaf. Alates 2017 aastast Sixfoldi kaasasutaja, praegune tootevaldkonna juht ja 60-pealise tiimi üks eestvedajaid. Tõnu on 90ndate lõpust mitu disaini- ja tehnoloogiaettevõtet asutanud, neid juhtinud ning disaini- ja tootevaldkondi vedanud. Disainijuttudel räägib Tõnu, koos Magnus Hiiega vaktsiinitarnete projektist.


Fotol: Magnus Hiie


Magnus Hiie räägib vabatahtliku algatusena perearstidele ja Tervisekassale loodud vaktsiinitarnete süsteemi loomisest. Magnus oli selle algatuse üks eestvedajaid ja peamine teostaja. 2017 asutas Magnus koos Tõnu ja teistega Sixfoldi ning oli selle tehnoloogiajuht käesoleva aasta märtsini. Varasemalt on Magnus olnud Skype Core tiimi juht ja arhitekt ning ettevõtte Helmes peaarhitekt.


Fotol: Laura Asu


Laura Asul on üle kaheksa-aastane töökogemus kasutajamugavuse ja kasutajaliidese analüütikuna. Ta on vedanud Iglus kasutusmugavuse suunda ja juhtinud selle valdkonna tiimi üle kolme aasta. Laura lõpetas arstiteaduskonna aastal 2016. Tema eesmärk on ühenda pikaajaline kogemus IT valdkonnas oma meditsiinialaste teooriateadmistega.
HOIA projektis oli Laura teenusedisaineri rollis, kus ta tegeles analüüsi, kasutajauuringute, prototüüpimise, kasutatavuse testimise ning tagasiside analüüsimisega. Laura tutvustab  Disainijuttudel teenusedisaineri vaatenurka HOIA projektis.


Fotol: Harri Kirik


Harri Kirik on tarkvarainsener mobiilifookusega disainiagentuuris Mobi Lab. Seal tegeleb ta keerukate äriprotsesside arusaadavaks ja lihtsasti kasutatavaks muutmisega. Hoia projektis tegeles Harri mobiilirakenduse analüüsi, arhitektuuri ja arenduse juhtimisega. Disainijuttudel räägib ta sellest, kuidas projektis otsiti tasakaalu privaatsuse, turvalisuse ja läbipaistvuse vahel.


Fotol: Keit Ein


Keit Ein on disainer ja kasutajakogemuse uurija, kes on disaini ja kasutajakogemuse vallas töötanud juba üle 20 aasta. Keidu huvi on paremini mõista "kogemust" kui fenomeni. Mida kujutab endast see "kogemus"? Mida me kasutajakogemusena disaineritena loome? Kuidas sobitub subjektiivne kogemus objektiivselt kirjeldatud ning teaduslikult mõistetud maailma? Keit räägib Disainijuttudel Eesti Kunstiakadeemia interaktsioonidisaini tudengite projektist "Feeling safe vs being safe in times of COVID-19". Antud projekti keskseks teemaks on lõhe objektiivselt kirjeldatud riski tõenäosuse ning inimese subjektiivse riskikogemuse vahel.


Fotol: Tanel Kärp


Tanel Kärp on disainer, konsultant, iduettevõtja ja Eesti Kunstiakadeemia interaktsioonidisaini magistrikava juht. Omades 20-aastast kogemust disainivaldkonnas, on ta oma karjääris keskendunud sotsiaalsetele teemadele jätkusuutlikkusest kodanikuaktivismini. Oma töös ühendab ta kriitilise mõtteviisi ja erialased metodoloogiad loominguliste ja juhtimisoskustega, et luua nii inim- kui planeedisõbralikke tooteid, teenuseid ja süsteeme. Tema huviks hetkel on disainimeetodite rakendamine süsteemse muutuse saavutamiseks keerulistes keskkondades. 

//

Disainijutud vol 5 "Disain kriisiolukorras"
Aeg: 26. mai 2021, kell 17:00 - 18:30
Kõnelejad: Tõnu Runnel, Magnus Hiie, Laura Asu, Harri Kirik, Keit Ein
Vestlust suunab: Tanel Kärp
Keel: eesti
Koht: ZOOM
Maksumus: Tasuta

REGISTREERIMINE

Sihtgrupp: Toote/teenuste arendajad, disainitellijad, avalik sektor, tervishoiu valdkond, üliõpilased, õppejõud ja kõik ülejäänud disainihuvilised.

NB! Disainijuttude esimesed 100 kuulajat mahuvad ZOOMi. Kes ZOOMi ei mahu, saavad jälgida veebinari Eesti Disainikeskuse Facebooki lehelDisainijutud vol 5 Facebooki Event


//

Disainijuttude sarja korraldab Eesti Disainikeskus. Varasemad Disainijutud on järelvaadatavad Eesti Disainikeskuse Youtube‘i kanalis.

Sündmust toetab Euroopa Regionaalarengu Fond.




Disainijutud