Disainiöö soovitused
Järgmine nädal on Tallinn täis disaini - juba kaheteistkümnendat korda toimub Disainiöö festival, mis tänavu keskendub disainikultuuri teadvustamisele ja edendamisele. Festivali tsenter on sel aastal Noblessneri allveelaeva tehases, kus toimuvad nii näitused, töötoad, seminarid, moeetendused, oksjon kui ka palju muud.
Et aidata teil hiiglaslikus programmis orienteeruda, tegime oma meeskonnaga väikse valiku, mida nädala sündmustest kindlasti külastada võiksite.
Kogu programmiga saab tutvuda siin: http://disainioo.ee/
Seminar “Disaini kultuur”
Neljapäeval, 28. september 10-16
Lisa: http://disainioo.ee/2017-programm/seminar-design-culture
Seminaril "Disaini kultuur" arutlevad eri maade disainispetsialistid, kuidas mõista ja arendada ühiskonnas disaini kultuuri. Kuidas seonduvad disainikultuuriga esteetika, eetika, äri, semiootika, haridus, pärandtehnoloogia, organisatsioonikultuur?
Kõnelevad disainistrateeg Michael Thomson, kaasava disaini ekspert Jak Spencer Londonist ning tarkade tekstiilide spetsialist Oscar Tomico toovad meieni elu paremaks disainimise näiteid. Sellest, kuidas elustada disainikultuur organisatsiooni kontekstis, räägib Christian Pagh Taanist. Disainiteadlikkusest linnaarengus ning disainihariduse teemadel arutlevad Ornamo president Kristian Keinänen ning Kristjan Mändmaa. Jüri Kermik keskendub Eesti vineeri- ja mööbliteemadele üleminekuaastatel. Simo Heikkilä arutleb käeliste oskuste hääbumise üle. Deborah Aldenilt kuuleme New Yorgi näite põhjal, kuidas määratleda 21. sajandi moetööstust.
Seminari modereerib Ilona Gurjanova ning paneeli juhib Michael Thomson.
Töötuba: Disainimõtlemise rakendamine ettevõttes
26.,27. ja 28. september 19:00
Registreeri: mihkel-emil@miklstudio.com
Lisa: http://disainioo.ee/2017-programm/mi-kl-toostusdisaini-stuudio
MI/KL tööstusdisaini stuudio korraldab töötoa ettevõtjatele ja neile, kes tunnevad huvi disaini rakendamise vastu. Tutvustatakse disainiprotsessi, disainmõtlemist ja kõike, mida see endas hõlmab. Seletatakse, kuidas seda on võimalik oma ettevõttes rakendada ja kõige olulisemalt, millist kasu see kaasa võiks tuua. Üritus hõlmab eneses nii teooriat kui ka praktilisi ülesandeid.
Rõivadisainietendus D_O_M - Disain on moes
Neljapäeval, 28. septembril 19:00
Lisa: http://disainioo.ee/2017-programm/roivadisainietendus
Disainiöö oodatuimaks sündmuseks kindlasti on moedisainietendus, mis toimub 28. septembri õhtul Noblessneri Valukojas. Moeetendusel eksponeeritakse kontseptuaalse vaatemängu kaudu rõivad, mille loomisele pühendatud aeg on olnud piisav selleks, et leida ka praegu aega nende vaatamiseks. Lavastuse jooksul avanevad brändide sisu, nägu ja tegu läbi elamusliku sündmuse. Oma loomingut esitlevad Eesti päritolu ambitsioonikad tegijaid: Formfold, Trenkan ja Hertta.
Selleaastase moeetenduse kulminatsiooniks on omanäolise, keskkonnasõbraliku rõivadisaini konkursi VEGS Fashion Contest Tallinn 2017, võitja välja kuulutamine.
Velvet: ANYONE CAN DESIGN – RAAMATUESITLUS
28. september 17:00
Velveti büroos
Lisa: http://disainioo.ee/2017-programm/velvet-anyone-can-design-raamatuesitlus
Disaini mõiste on nii lai, et seda ainult grupi disainiga tegelevate inimestega seostada oleks vale. Raamatu „Anyone Can Design“ mõte ongi innustada igaüht saavutama sisemist loomingulist enesekindlust ja omandama disainikeskne mõtteviis. Lihtsas keeles selgitatakse disainerite lähenemist püstitatud ülesannetele ning suhtumist ümbritsevasse. Igaüks, kes vaid soovib, leiab tee disaini juurde. Sest igaühest võib saada disainer.
Disainiöö näitused Noblessneris
25.09-01.10
Noblessneri Valukojas
Lisa: http://disainioo.ee/2017-programm/festivali-naitused
Näituseid on kokku üle 20, aga toome neist välja mõne, mida eriliselt soovitame:
"Hea Eesti asi"
"Hea Eesti asi" on Eesti Kunstiakadeemia disainiteaduskonna toote-, tekstiilidisaini ning nahakunsti erialade ühisprojekt. Projekti eesmärk oli luua kunstilise väärtusega tooteid, mis eestlaste mineviku, oleviku ja tuleviku lugusid rääkides sobivad meeneks nii meile endile kui ka meie väliskülalistele.
Raili Keiv "Portselan kohtub puiduga"
Pool Eesti territooriumist on kaetud metsaga. Sellest teadmisest lähtuvalt olen hakanud kasutama rohkem puitu oma toodete valmistamiseks; samal ajal on puit mulle ka vanadest lugudest lähtuvaks inspiratsiooniallikaks. Kaks vastandlikku materjali, soe puu ja külm portselan, astuvad dialoogi ning omandavad teineteise visuaalsed omadused - portselan muutub puiduks ja vastupidi.
EKA "Valus on"
Eksperimentaalvalu töötuba Eesti Kunstiakadeemia ehte- ja sepakunsti, klaasikunsti ja keraamika osakonna koostöös. Kursusel osalesid kõik BA ja MA taseme üliõpilased kolmest osakonnast.
Johanna Tammsalu "Vormist valgustini"
Solid Spini lambid sündisid uudsete kujundite ja vormiotsingute käigus. Igapäevaesemete iseenda keskpunkti ümber keerutamisest tekkisid uued huvitavad ümarad siluetid, selgelt eristuva kontuuriga. Nii said keraamiliste lampide erinevad visuaalsed vormid paberile. Nende kujundite keraamikasse valamine on olnud tehniliselt keerukas ning väljakutseid esitav. Lampide kipsvormid ja mudelid seletavad lahti valgustite kujunemise loo.
HGDF 2017 külalisnäitus TCHAIKOVSKY
Haapsalu Graafilise Disaini Festivali peanäitust, rahvusvahelist konkurss-näitust "Isikupära/Individuality '17" teemal TCHAIKOVSKY esitleti esmakordselt Haapsalus tänavu juunis. Ühtses formaadis plakatlikud teosed märgivad 150 aasta möödumist Pjotr Tšaikovski Haapsalu külastusest. Põnevaks teevad kollektsiooni autorite väga erinevad graafilis-tehnilised lähenemised.
Näitusevalikus on 70 kujundusgraafiku looming Eestist, Lätist, Leedust, Venemaalt, Valgevenest, Ukrainast, Itaaliast, Ameerika Ühendriikidest, Mehhikost, Ekuadorist ja Indoneesiast.