Disainjuhtimine murrab Eesti ettevõtetesse
Eesti Disainikeskuse juhi Jane Oblika sõnul on disainjuht on inimene, kes vastutab ettevõtte eristuvuse ja väärtuspakkumise eest. "Tal on visioon, ta töötab välja strateegiaid ja juhib arendustegevust, võitleb kasutajamugavuse eest ja võtab vastu disainiga seotud otsuseid erinevatel juhtimistasanditel turundusest tootearenduseni. See inimene ei pea olema disainer kuid tal peab olema võimalus langetada strateegilisi otsuseid juhatuse tasandil," selgitas Oblikas.
Loov Eesti tegevjuhi Eva Leemeti arvates on oluline disainialase teadlikkuse tõstmine traditsioonilistes ettevõtlusharudes. "Teadmistepõhine majandus on täna tõusev trend ning erinevate osapoolte koostöö on muutunud aina olulisemaks. Disainijuhtide kaasamine ettevõtte protsessidesse aitab analüüsida ärimudelit ning toetab muudatuste läbiviimist," rääkis Leemet.
Meistriklassi peakoolitaja, Londoni strateegilise disaini konsultatsioonibüroo Prospect juhi Richard Eisermanni sõnul on strateegilise disaini kaasamine juhtimisse oluline juba ettevõtmise algusfaasis. "Disaineri kaasamine aitab ettevõtluse riske maandada ning võimalikke vigu vältida. Täna on praktikas nii edu saavutanud mitmed iduettevõtted näiteks Silicon Valleys," rääkis Eisermann.
Eesti ettevõtete jaoks on disaini kui juhtimistöörista kasutamise mõiste küllatki uus. "Projekt on olnud edukas, kui see viib disainerite palkamiseni, disainimeeskonna suurendamiseni või juhatuse töösse kaasamiseni. Peale muudatuste elluviimist on võimalik jälgida toodete või teenuste edukuse kasvu," lisas Eisermann.
Eesti Disainikeskusel on käimas ka ettevõtete võimekusse ja ekspordipotentsiaali panustav programm Disainibuldooser ning ettevõtjatele suunatud nõustamisprogramm Disainivedur.
"Disainjuhtimise meistriklassi" korraldamist toetas EAS Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest.