Eesti Disainiauhinnad 2022 võitjad on selgunud


Tiia Vihand / Foto: Aron Urb

Reedel, 23. septembri õhtul kuulutati Eesti Disainiauhinnad (EDA) 2022 auhinnatseremoonial välja konkursi võitjad. Eesti Disainiauhinnad 2022 konkursil võidutses tänavu disainiagentuur Velvet, kes võitis kategoorias Graafiline ja digitaalne disain: Kultuuriline ja lingvistiline mitmekesisus ning Graafiline ja digitaalne disain: Jätkusuutlik areng ning Elumuutev disain.  Kahes viimases pälvisid nad võidu ‘‘Educase‘‘ ehk Meeltemättaga.

Auhinnatud töid saab näha Solarise Keskuse disainitänaval avataval näitusel 26. septembrist kuni 26. oktoobrini, sealt edasi rändab näitus edasi teistesse Eesti linnadesse. 



Meister Jaan / Foto: Aron urb

Balti Manufaktuuri hoonekompleksis, Uue Loomingu Maja (ULM) keskuses toimunud auhinnagala õhtut juhtis Martin Veisman. Avasõnaga astus üles dirigent ning muusik Kristjan Järvi. Muusikaliselt lõi meeleolu Meister Jaan, rahvast lõbustasid Kaarel Nõmmik ja Kadri-Maria Mitt ning burleskiga Katarina Kotselainen. 

Sel aastal esitati konkursile kokku 200 tööd. Eesti Disainikeskuse juht Tiia Vihand sõnab „Sel aastal oli väga palju huvitavaid võitjaid. Lavale auhindu vastu võtma jõudis nii viimase aja kriisidest sündinud disaini, rõõmustavalt palju sotsiaalseid probleeme lahendavaid või jätkusuutlikkuse probleemidega tegelevaid disainilahendusi ning tavaarusaamu disainist murdvaid disainlahendusi“.  



Helelin Tammsaar/Innotiim / Foto: Aron Urb

Disainimuutja ja Teenusedisain avalikus ja kolmandas sektoris - kuulutati parimaks avaliku sektori innovatsioonitiimi (Innotiim) projekt ’’Tahan ajateenistusse’’, mille kohta žürii ütles, kui originaalne ning ambitsioonikas teenusedisainiprojekt. Suurepärane algatus, innovaatiline lähenemine ning tugev potentsiaal. Ambitisoonikas ja ühtaegu nii olulise personaalse kui ka laia mõjuväljaga projekt. Võidutöös kohtuvad mitu suurepärast omadust, mis žüriid veensid. Nendeks on algatus ise, meetodid sellega tegelemisel, tulemus kui ka selles sisalduv laiem potentsiaal. Žüriid veenis projekti läbimõeldus, mitmekülgsus ja tulemuslikkus. Aasta disainiteo pälvis Design Mindsi ellu kutsutud Disainmõtlemise konverents. 

Aasta Disaineri auhind läks Ivan Khmelevsky’le. Zhürii sõnul vaatas žürii  2022. aasta disainerit valides läbi kõigi viimaste aastate erinevate konkursside võidutööd ja inimesed nende taga. Üks nimi hakkas korduma ja ilmuma erinevates kohtades ja kategooriates uuesti ja uuesti- Ivan Khmelevsky disainibüroost Bond. Ivan on väga elegantse minimalistliku ja moodsa kujunduskeelega disainer, kelle töödest kumab alati läbi idee ja oma töö mõtestamisoskus koos särava uuendusmeelsusega. Ta on tuntud, kui disainer, kes tahab alati midagi uut juurde õppida – olgu selleks animatsioon, mõni uus programm või hoopis veebimaailma nüansid. 



Kadi Kreis / Foto: Aron Urb

Disainihariduse kategooria võitis Kadi Kreis, Tartu Kunstikooli direktor. Disainihariduse preemia kategoorias oli sellel aastal esile toodud nii haridus-, haldus- kui erasfääris tegelevaid koolitajaid, õppejõude ja konsultante.

Žürii hinnagul oli kõigil kandidaatidel ette näidata oma eripärased teened disainihariduses ja rõõm oli tõdeda, et hariduse mõiste on märgatavalt laienenud.

Graafiline ja digitaalne disain: Jätkusuutlik areng. Teadusarendus ja tehnoloogiline progressi kategoorias valiti võidutööks disainibüroo Velvet ‘‘Samblikud‘‘ rakendus. Kampaania kutsus avalikkust üles pildistama samblikke puudel, metsas ja raiesmikel, et aidata Eestimaa Looduse Fondi teadlastel organismist rohkem teada saada. Selleks loodi digitaalne tööriist, visuaalne maailm ning kampaania. Projekt oli edukas: paari kuu jooksul tehti üle 1000 vaatluse, koguti 2000 samblikupilti ja avastati 91 erinevat liiki. Ettevõtmine kaasas ka neid, kes igapäevaselt teadusega ei tegele.

Graafiline ja digitaalne disain: Majanduslik, sotsiaalne, piirkondlik ja interdistsiplinaarne koostöö kategooria võidutööks osutus disainibüroo AKU „Money to Burnveebisait, millele lisandusid tele- ja raadiosaated ning artiklid trükimeedias ja veebis. Veebileht jutustab andmete varal selge ja illustreeritud loo sellest, kas biomassi hulka peaks arvama ka nooremaid puid ja kuidas on omavahel seotud kliimaeesmärgid ning metsade langetamine ja selle tulemusena saadud biomassi muutmine pelletiteks ning nende eksport teistesse riikidesse põletamise eesmärgil.

Graafiline ja digitaalne disain: Kultuuriline ja lingvistiline mitmekesisuse ja Graafiline ja digitaalne disain: Jätkusuutlik areng ning Elumuutva disaini kategoorias hinnati parimaks  ‘‘Educase‘‘ ehk Meeltemätas, mis on õppevahend loodusest, eelkõige nägemis- ja kuulmispuudega lastele, kuid kasutada saavad seda kõik. Eesmärgiga õpetada lapsi tõeliselt tunnetama, mida meid ümbritsev loodus pakub. Tegu on poolkerakujulise õppekomplektiga, mis sisaldab elemente otse loodusest. Töö autoriks oli disainibüroo Velvet.



Kertu Liisa Lepik / Foto: Aron Urb

Elumuutva disainis anti välja kaks auhinda. Mõlemad auhinna nominendid tegelesid teemadega, millele meie ühiskonnas on siiani vähem tähelepanu pööratud.

Põiekateetri kinnitussüsteem, mis pälvis IDU (ehk VÄIKE AUHIND) puhul on tegu sihtgrupile eluliselt vajaliku tootega. Toode on hetkel küll alles visiooni tasandil, aga sellel on ellu rakendamisel tohutu potentsiaal muuta paljude inimeste elu, seda globaalseltki.

Educase, mis sai auhinna TULEMUS (ehk SUUR AUHIND) sõnas žürii, et soovisid auhinnaga tunnustada tegelemist ligipääsetavuse küsimustega hariduses. Töö suurim väärtus on aga paradigmanihe hariduses, kuna töö avardab nii seda, kuidas asju õpime kui ka muudab õpitava materjali fookust.

Tootedisaini auhind BRUNO 2020, mida annab välja Eesti Disainerite Liit, märksõnadeks olid sel aastal jätkusuutlikkus ja taaskasutatavadmaterjalid.



Siim Karro / Foto: Aron Urb

BRUNO Elukeskkondliku tootedisaini kategooria esimene koht läks Siim Karrole B Wise’st, kelle süsiniknegatiivne seenemööbel on žürii hinnangul elegantne ja lihtne. Koostöös loodusega tekib uus naturaalne esteetika sisustusmaailmas.

BRUNO Elustiili tootedisaini kategoorias hinnati parimaks Sirli Rataseppa Kira saapad, vanadest rehvidest.

BRUNO Insenertehnilise tootedisaini kategooria võidutööks osutus nutikas Põiekateetri kinnitussüsteem, mille autoriteks on Henry Markus Gregory, Kertu Liisa Lepik ja Linda-Maria Varris.



Estookin Andreen / Foto: Aron Urb

Uueks Nooreks Püssiks (noore graafilise disaineri auhind) pärjati Estookin Andreen. Žürii iseloomustas Estookinit kui väga isikupärast, töömahuka käekirjaga disainerit, kelle kujunemist ning arengut on huvitav olnud jälgida juba aastaid. Selle taga paistab välja tõeline kirg oma töö vastu ja väga tugev õppimisvõime – mõlemad on omadused, mille abil pole edaspidi ükski disainiülesanne lahendamatu!



Grete Lehemaa / Foto: Aron Urb

SÄSI (parim noor toote-, tekstiili- või moedisainer) kategooria kandidaate oli seekord vähe ning nominente sel korral ei valitud. Žürii võlus ära üks noor ja sisuga looja Grete Lehemaa, kes pakatab tungist katsetada, otsides oma ainulaadset ja isikupärast teed. Oma töödes on ta astunud vastu harjumuspärastele disainikaanonitele, need sõna otseses mõttes lõhanud ja siis uuel moel kokku traageldanud. Hoolimata ekspressiivsest lähenemisest, on tööde teemad tõsised ja tundlikud.

EDA 2022 auhinnagalal anti välja ka kaks auväärset Elutöö preemiat - Prillitoos (graafilise disaini elutööpreemia) ja BRUNO Elutöö preemia.



Aarne Mesikäpp / Foto: Aron Urb

Prillitoos 2022 auhinna pälvis graafik ja raamatuillustraator Aarne Mesikäpp. Ta on kujundanud raamatuid, plakateid ja tarbegraafikat. Viimasel ajal on ta teinud vabagraafikat, kasutades selleks tüpograafia vahendeid. BRUNO 2022 Elutöö auhind läks Mati Õunapuule, kes alustas tootedisaineri karjääri 1974. aastal Eesti Projektis,

1978. aastast tegutses kümmekond aastat kombinaadis ARS, 1983. aastast peakunstnikuna. Ta on muuhulgas olümpiatule aluse ja urni ning maailma tänavaid vallutava kokkupandava elektri­skuuter Stigo autor. 



Matti Õunapuu / Foto: Aron Urb

Iga kahe aasta tagant väljaantavaid Eesti Disainiauhindu korraldab Eesti Disainikeskus koos Eesti Disainerite Liidu, ADC*Estonia, Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga. Esmakordselt anti Eesti Disainiauhinnad ühiselt välja 2012. aastal, tootedisainiauhinda BRUNO on antud välja aastast 2006.



EDA 2022 võitjad kategooriate lõikes:

1. TEENUSEDISAIN

- Teenusedisain erasektoris: kategoorias võitjat välja ei kuulutatud

- Teenusedisain avalikus ja kolmandas sektoris: Tahan ajateenistusse / Innotiim


2. DISAINITEGU

Disainmõtlemise konverents / Design Minds


3. DISAINIMUUTJA

Tahan Ajateenistusse / Innotiim


4. AASTA DISAINER

Ivan Khmelevsky


5. GRAAFILINE JA DIGITAALNE DISAIN

- Teadusarendus ja tehnoloogiline progress:

ÄRAMÄRGITUD TÖÖ: PAKOO tagastatavaid ja korduvkasutatavaid e-com pakendeid / Upstairs Studio

PRONKS: Educase / Velvet

HÕBE: Fiberpartner web / Velvet

KULD: Samblikud / Velvet

- Majanduslik, sotsiaalne ja piirkondlik koostöö:

PRONKS: Bürokratt / AKU, Tolm

PRONKS: Educase / Velvet

HÕBE: Kalamaja Muuseumi identiteet / Refleks

KULD: Money To Burn / AKU

- Kultuuriline ja lingvistiline mitmekesisus:

PRONKS: Tabasalu gümnaasium / Velvet

HÕBE: Kväär Kalevipoeg / Ruum 414

KULD: Educase / Velvet

- Ühiskondlik sidusus, uus normaalsus ja kriiside juhtimine:

PRONKS: “Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024" / NOPE Creative

HÕBE: EAP2022 / Neway

KULD: Virtual Commando / Neway


6. DISAINIHARIDUS

Kadi Kreis


7. BRUNO

- Elukeskkondliku toote disain:

ÄRAMÄRGITUD TÖÖ: Greenwood söögilaua tool / Markus Pärnamets

ÄRAMÄRGITUD TÖÖ: Villaümbrik / Katrin Kabun

VÕITJA: B Wise / Siim Karro


- Elustiili toote disain:

ÄRAMÄRGITUD TÖÖ: Comet / Tanel Veenre

ÄRAMÄRGITUD TÖÖ: Telk kollektsioon / Kairi Lentsius

VÕITJA: Kira saapad / Sirli Ratasepp


- Insenertehnilise toote disain:

ÄRAMÄRGITUD TÖÖ: IWS uue generatsiooni pumpla teenindusava / Siim Simmermann

ÄRAMÄRGITUD TÖÖ: Sheetsplint / Mihkel Masso

VÕITJA: Põiekateetri kinnitussüsteem / Henry Markus Gregory, Kertu Liisa Lepik, Linda-Maria Varris


8. ERIAUHINNAD


- NOOR PÜSS

Estookin Andreen

- SÄSI

Grete Lehemaa


- PRILLITOOS

Aarne Mesikäpp


- BRUNO elutööauhind

Matti Õunapuu


- ELUMUUTEV DISAIN (Grand Prix)

IDU: Põiekateetri kinnitussüsteem / Henry Markus Gregory, Kertu Liisa Lepik, Linda-Maria Varris

TULEMUS: Educase / Velvet

 



Võidutöödega saad lähemalt tutvuda Defol.io keskkonnas.

EDA 2022 žüriiliikmetega saab tutvuda SIIN.

Fotod auhinnatseremooniast leiab Eesti Disainikeskuse Facebookist.


Eesti Disainiauhinnad 2022