Eestlased Koreas:"Kahe-kolme projekti puhul on pall Eesti ettevõtjate väravas"
Mõte Lõuna-Koreasse minna tekkis Teenusemajanduse Kojal juba mõni aasta tagasi, ühiste jõududega leidsime selleks nüüd võimaluse. Asusime teele eesmärgiga luua kontakte nii Korea ettevõtete, disainibüroode kui ka Disainikeskustega. Korea poolse ettevalmistuse eest vastutas EASi konsultant Didi Shin.
Miks just Korea kõikidest Aasia turgudest? Sellele küsimusele tuli meil nii mõnigi kord vastata. Vastus on lihtne – Eestil ja Koreal on väga palju ühist – meil on sarnane ajalugu, mõlemad riigid on on oma regioonis majandusarengu mõttes imelapsed ja viimase 20 aastaga läbinud tohutu IT ja e-hüppe. Kui meie ütlesime, et Eesti on uks Euroopasse, siis ütlevad Korealased, et Korea on uks Aasiasse. Ja sellest uksest me sisse astusimegi, kaasas teadmine, et Korea riik võtab disaini väga tõsiselt ja näeb selles olulist majandusedu tagatist. Kohale jõudes leidsime sellele vaid kinnitust. Disaini võetakse enesestmõistetavana, suured konglomeraadid nagu LG ja Samsung võistlevad, kellel on rohkem disainereid, praeguseks küündib see number 10 000 ligi mõlemal.
Visiiti sai koralikult ette valmistatud, lõime veebilehe korea.ee, võtsime kaasa nii Eestit kui ka disainibüroosid tutvustavad materjalid, president Toomas Hendrik Ilvese head sõnad kui ka kingitused vastuvõtjatele. Viimane on väga oluline loomaks häid suhteid Korealastega.
Visiidi päevakava oli väga tihe. Sinna mahtus kaks seminari Korea ettevõtetele Seoulis ja Busanis, Korea disainikeskuse KIDP ja Busani disainikeskuse külastus, LG ja Korea Telecomi külastus, kohtumised ettevõtetes ning Hongik Ülikoolis. Kirjutasime pidulikult alla koostöölepingu Busani Disainikeskusega, mis on oluline dokument edasisise koostöö tagamiseks. Eelmine riik, kellega sarnane leping alla kirjutati oli Jaapan.
Õppisime korealasi päris hästi tundma. Nad on väga viisakad, ülimalt puhtust armastav rahvas. Harjumist vajab eriti riigiettevõttes (nagu KIDP) valitsev hierarhia ja sellega kaasas käivad kombed. Kui Eestis on põhimõtteliselt võimalik hea tahtmise korral isegi peaministrile helistada, siis Koreas ei pääse kergelt sekretärist või assistendist kaugemale. Isiklik tutvus on kõva valuuta. Korealastega äri tegemiseks tuleb luua suhted õigete inimestega ning arvestada, et esimese kohtumise järel midagi olulist veel ei juhtu. Tuleb olla kannatlik.
Saime ka teada, kuidas Korea riik disainipoliitikat ajab. Korea disainikeskus KIDP loodi juba 1970, esilagu küll vaid pakendi disaini promomiseks. Disaini arendatakse riigis viisaaastaku plaanide järgi (!), kuid see toimib. Viimase viisaastaku 2008-2012 eesmärkideks on tõsta läbi disainmõtlemise ettevõtete innovatsiooni taset ning pöörata erilist tähelepanu noortele disaineritele. Loodud on programm "Next Generation Design Leaders", kuhu valitakse 2 aastaks 15 parimat ja andekamat disainitudengit. Kahe aasta jooksul poputatakse neid eriliselt - koolitatakse, pannakse rääkima inglise keelt, viiakse läbi disainiprojekte ja näituseid, õpetatakse portfooliot koostama, võimaldatakse kasutada tipptehnoloogiaga sisustatud kontorit ja prototüüpimise laborit. Käiakse kord aastas 3 nädalasel õppereisil tuntud disainimaades jne. Fokuseeritud disainipoliitika tulemusel on tänaseks on jõutud niikaugele, et Koreas on 123 000 disainerit, 3000 disainibürood, aastas lõpetab 25 000 disaini üliõpilast ning disainitööstuse aastakäive on ca 5 miljardit €. Sealjuures 70% disaineritest töötab inhouse ja erinevalt Eestist on tootedisainerite osakaal sama suur kui graafiliste disainerite oma. Aga potsensiaali kasvamiseks on neilgi, sest ainult 13% ettevõtetest kasutab disaini...
Visiidi eesmärgid said üle ootuste täidetud. Loodud on palju suhteid, taskus on mitmed koostööpakkumised. Juba aprillis kohtume KIDP inimestega Helsinkis DMI konverentsil ning alustame ettevalmistust Korea disainitudengite ("Next Generation Design Leaders") õppevisiiti Tallinnasse ja Helsinkisse selle aasta septembris.
Eesti Disainikeskuse poolt tänan veel kord kõiki osalejaid omapoolse panuse, entusiasmi ja positiivse vaimu eest!
Jane Oblikas
Eesti Disainikeskus
Vaata Terevisiooni Joel Volkovi ja Erki Peegli intervjuud siit.
Fotode autor: Rain Pikand
-----------------------------------------------
Mõned kultuurilised tähelepanekud edukaks suhtlemiseks korealastega:
☞ Organiseeri endale Korea poolne vastuvõtja, keegi kes tunneb kuidas asjad käivad, kellega rääkida ja kes vajadusel on tõlgiks, ilma Didita oleksime hätta jäänud
☞ Varusta ennast suure hunniku visiitkaartidega (ideaalis võiks üks pool olla korea keelne), visiitkaart antakse üle kahe käega ja kummardudes
☞ Võta vastuvõtjale kaasa kingitus, ärikingitusi on viisakas pakkida!l
☞ Korealased armastavad kaarte, nii Eesti kui ka Disainikaart leidsid sooja vastuvõtu
Eesti loomeettevõtjate visiit Koreasse on kaasrahastatud Euroopa Regionaalarengu Fondist EAS Loomemajanduse tugistruktuuride toetamise programmi vahendusel.
{phocagallery view=categories|imagecategories=1|imagecategoriessize=0|hidecategories=10,5,2,4,6,7,12,13,14,15,16,17,18}