Interaktiivne näitus “Rääkiv linnaruum. Graafiline disain ja tüpograafia Tallinna linnaruumis”

17. juunil avatakse Eesti Tarbekunsti - ja Disainimuuseumi ning Eesti Disainikeskuse koostöös valminud interaktiivne näitus “Rääkiv linnaruum. Graafiline disain ja tüpograafia Tallinna linnaruumis”.


Näitusel eksponeeritakse läbilõiget graafilise disaini ja tüpograafia kaasaegsetest ning ajaloolistest kihistustest ja seda nii Tallinna linnaruumis kui ka veebipõhises kaardirakenduses tallinn.design.

 

Näituseprojekti eesmärk on võtta luubi alla Tallinna argises linnaruumis eksisteerivad graafilise disainiga seotud kihistused ning näituse jaoks on professionaalid kokku kogunud 23 näidet, koos lühikeste tutvustavate tekstidega ja nii kaasaegsete kui ka ajalooliste fotodega.

Fotol: Kai Lobjakas ©Rene Suurkaev

‘‘Antud interaktiivse näituse näol on tegemist katsega tõsta esile ja panna kõnelema linnaruumi neid kihte, mis oma loomulikkuses on peaaegu nähtamatud, kuid ometi kõnekad, enamasti täpselt funktsioneerivad ja sõnumeid edastavad. Linnaruumis ja tegelikult igas kujundatud keskkonnas räägivad erinevad detailid nii aja kui kehtinud tavade ja arusaamade keeles ning me võiksime end ümbritsevat veelgi paremini tunda, lugeda osata, ‘‘ selgitab Eesti Tarbekunsti - ja Disainimuuseumi direktor Kai Lobjakas, kes on üks näituse algatajatest.

Fotol: Kanguri kaupluse supergraafika ©Juta Kübarsepp

 ‘‘Ma usun ja loodan, et see näitus tekitab inimestes nii äratundmist kui ka uue nurga alt vaatamise ja mõistmise võimalusi ning soovi veel enamat teada saada. Antud projekt on ka suure jätkupotentsiaaliga. Loodetavasti õnnestub meil sellega edasi liikuda ning objektide andmebaasi täiendada ja kasvatada, et aina enam nähtusi saaks ajaloolase või praktiseeriva disaineri poolt kommenteeritud. Seeläbi saavad ka nii teadmistepagas kui erialaajalugu täiendust, ‘‘ lisab lootusrikkalt Lobjakas.

Fotol: Suurgildi uksekoputid ©Juta Kübarsepp


Näituse avamine toimub 17. juunil kell 13.00 Eesti Kunstiakadeemias, Euroopa Disainifestival 2022 raames, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi ning Eesti Disainikeskuse koostöös. Näituse idee autor on Kai Lobjakas, objektide valikul tegid kaasa Ivar Sakk ja Mart Anderson.

Interaktiivset näitust saab kõige paremini kogeda telefoni ja linnas ringijalutamise kombinatsioonina ning tegemist on jätkuva projektiga. Näitusel eksponeeritakse läbilõiget graafilise disaini ja tüpograafia kaasaegsetest ning ajaloolistest kihistustest ja seda nii Tallinna linnaruumis kui ka veebipõhises Tallinn.design kaardirakenduses, kust saab iga objekti kohta lugeda lisainfot nii eesti kui ka inglise keeles.
 
Näituse valmimisele aitasid kaasa ka Karin Paulus, Kaire Rannik, Laura Reiter, Kalle Klein ja Anton Koovit. Fotode autor: Juta Kübarsepp.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

Näitus, European Design Awards, ED-Festival