Kuidas disain saab Eesti Posti/Omnivat aidata?

Eesti Disainikeskus algatas Arvamusfestivalil arutelu “Kuidas disain saab Eesti Posti/Omnivat aidata?” sooviga näidata Eesti Posti/Omniva näitel, kuidas disaini ettevõtte kasuks tööle panna.


Eesti Post / Omniva oli case study’na sobiv, sest nende teenust kasutab meist pea igaüks ning kütab kirgi nii ajakirjanduses kui ka sotsiaalmeedias.

Lavale kutsusime Omniva juhatuse liikme Mait Sooaru, disainer Rainer Petersoni, kes algatas Facebooki grupi “Eesti Post on kohutav ettevõte” ning teenusedisainer Janno Siimari. Vestlust juhtis Eesti Disainikeskuse juht Jane Oblikas.

Võimalikult palju publikut kaasates räägiti nii positiivsetest ja negatiivsetest teenusekogemustest, mis inimestel Eesti Posti/Omnivaga seostuvad ning millele disainerid andsid omapoolse hinnangu, kuidas disaini abil mitte nii sujuvaid kogemusi lihvida. Teenusedisain ja kasutajakeskne disain olid vestlusest enim läbi käinud mõisted, sest teenusedisain asetab kesksesse kasutaja ning aitab ettevõttel näha teenust läbi kliendi silmade. Kasutajakeskset disaini analüüsiti just Omniva uue veebikeskkonna kontekstis, kust on tavakasutajal tihtipeale raske talle olulist infot üles leida. Rainer Peterson: “Kõige kiiremini leiab hetkel infot postkontorite lahtiolekuaegade ja postiindeksite kohta google otsingusse sisestades vana Eesti Posti veebilehe kaudu.”

2014-08-16 185445


Kuigi Omniva teeb pidevalt koostööd disainibürooga, soovitati arutelul disaineri ja UX disaineri kompetentsi tuua maja sisse, mis teeks disainiprotsessi odavamaks ja otstarbekamaks. Samuti rõhutati kliendi/kasutaja kaasamise olulisust. Eesti Post / Omniva küll piloteerivad kõiki uusi teenuseid ja viivad läbi fookusgrupi uuringuid, ent kõige tõhusam on rääkida otse kasutajaga.

Häälekat arutelu tekitas just publiku seast ka Omniva brändile üleminek, et miks valiti just Omniva kui ladina keeles kaotust tähendav nimi tähistama meile kõigile tuntud Eesti Posti. Tuues võrdluse Apple’i, Elioni ja teiste tuntud brändidega, tõi Sooaru välja, et tegelikult ei ole niivõrd oluline, mida nimi tähendab, vaid sisu, mida nimi täidab. Paralleel toodi siinkohal ka Soome sarnase ettevõttega Itella, kes pärast seitse aastat tagasi tehtud nimemuutust läheb tagasi algsele Posti nimele.

Teenusedisainer ja disainibüroo Velvet asutaja Janno Siimar tõi korduvalt vestlusesse sisse teenusedisaini, kasutajamugavuse ja toimiva ärimudeli mõisted. Põhinedes Eesti Posti / Omniva majandusaasta aruandele analüüsis Siimar ärimudeli otstarbekus kontekstis, kus muutuvas ja aina nõudlikumas majanduskeskkonnas pakkuda kiiret ja head teenust, kuid madala hinnaga. Riigile strateegiliselt oluline üldpostiteenus, mida Eesti Post osutab, on tänasel hetkel hääbuv ja mõttetu äri. Siimari ettepanek oli Omniva erastada ja lahutada sellest Eesti Post, mis jääks toimima sarnaselt ERR-ile, kus kõik turuosalised maksaksid Eesti Posti toimetamise kinni, mis tähendaks umbes 5-7 miljoni euro suurust kokkuhoidu aastas. Nii saaks Eesti Post kui peamiselt regionaalset sidusust toetav nähtus ja Omniva kui kasumit ja rahvusvahelist haaret taotlev ettevõte toimetada oma asjadega ja areneda just oma suunal. Kuni midagi sellist ei juhtu, on Eesti Post Omniva jala küljes nagu kaalupomm.

Arutelu võttis kokku küsimus, mida teeksid vestlusringis osalenud inimesed esmaspäeval Omnivasse tööle asudes teisiti. UX disainer Rainer Peterson teeks täiesti nullist uue veebilehekülje. Teenusedisainer Janno Siimar viiks juhtkonna ja juhatuse liikmed postkontoritesse.

Enamik disainerite ja ka publiku seast tõstatatud ettepanekud, kuidas disaini abil Eesti Posti/ Omniva teenust kasutajatele mugavamaks ja paremaks muuta, leidsid Omniva poolt positiivset tagasisidet ja mitmed algatused on ka nende poolt arenemisjärgus. Kõlama jäi Mait Sooaru lause “Andke meile tagasisidet!”.