Kultuuriministri välisvisiit Stockholmi: Rootsi loovtööstus - maailmale avatud ja ihaldusväärne
Eelmisel nädalal sai teoks kultuuriminister Indrek Saare esimene omataoline loomemajanduse ettevõtteid ja organisatsioone ühendav ärivisiit välisriiki - Stockholmi, Rootsi. Visiit sai teoks Kultuuriministeeriumi, EAS-i ja Eesti Stockholmi Suursaatkonna ühisel jõupingutusel.
Visiidi programmi aitasid sisustada Tallinn Music Week ja Eesti Disainikeskus. Visiidil oli kaks eesmärki: vahetada kogemust loomemajanduse ja loovtööstuse edendamisest ning otsida ideid ja kontakte Narva ja Kreenholmi rahvusvahelise loomelinnaku ja inspireeriva linnakeskkonna loomiseks. Suutsime kolme intensiivsesse päeva päeva suruda nii uut teadmist, poliitikakujundamist, tuliseid debatte, kunsti, inspiratsiooni kui ka väga head muusikat.
Visiidi esimene pikem kohtumine sai teoks juba laevas Stockholmi. Hiliste tundideni käis ministri osavõtul tuline arutelu nii Narva, kui võimaliku uue ja inspireeriva loovtööstuse hot spot’i kui ka loomemajanduse ja –tööstuse rolli ja tuleviku kohta Eestis laiemalt.
Sissejuhatus disainmõtlemisse
Stockholmis toimub esimene kohtumine Rootsi ja ka maailma kõige esimeses teenusedisaini büroos Transformator Design Group-s. Daniel Ewerman, asutaja ja juhtiv disainer, tegi väga inspireeriva ülevaate 19 aastasest teekonnast alates teenusedisaini mõiste loomisest ja sisustamisest kuni tänasesse päeva, kus räägitakse juba kogu ühiskonna disainimisest. Küsimusi delegatsiooni liikmetelt tuli nii palju, et oli raske uskuda, et tegemist on Eesti inimestega. "From assumption to insight / better product is the new marketing / wiser process instead of campaigns / keep a close contact with the arts / innovation based on empathy / our customers are part of our teams as experts", on mõned mõtted, mis kinni sai püütud.
Järgmine peatus on Telia peakontoris Stockholmis. Division X on Telia salarelv ja innovatsioonikeskus. Rääkisime sellest, et loovus, talendid, uued lähenemisviisid ja start-upilik mõtteviisi on globaalses äris ellujäämise eelduseks.
Päeva suurim emotsioon ja elamus on Paavo Järvi juhatatud Estonian Festival Orchestra kontsert Berwaldhallenis. Kirg ja muusikute absoluutne kokkumäng kulmineerus Erkki-Sven Tüür'i akordionikontserdil "Prophecy" (akordionil Ksenija Sidorova).
Aga sellega esimene päev Stockholmis veel läbi ei ole. Pika päeva lõpetab vastuvõtt ja pidu maailma moodsaimas fotograafia muuseumis Fotografiska. Muuseum on isemajandav ja loodud eraalgatusel ja –kapitalil. Fotografiska asutaja Jan Broman avas õhtu muuseumi visiooni mõtestamisest. Fotografiska on tõeliselt avatud muuseum, kus N-P on uksed lahti kella 1ni öösel ja kui lisada siia maailma parim (jah, ka selle tiitli on nad saanud) muuseumitoit ja pidevalt vahetuvad kaasaegsed fotonäitused, siis saame ühe Stockholmi meelispaiga kus käib aastas ca 500 000 külastajat. Laienemisplaanid on juba tehtud mitmesse maailma suurimasse linna.
Rootsi loomemajanduse edu võti
Visiidi teine päev algab loomemajanduse poliitika aruteluga Eesti Stockholmi Suursaatkonnas. Arutelus osalesid Niklas Johansson - State Secretary to Minister for Enterprise and Innovation, Ulrica Risso - Department for Promotion of Sweden, Trade and CSR, Ministry of Foreign Affairs, Robert Nilsson - Deputy Director, Ministry of Culture of Sweden.
Kui 20 aastat tagasi tundsid Rootsi loomevaldkonnad ja -ettevõtjad, et neid nn kunstnikke eriti tõsiselt ei võeta, siis pöörde tõi 2015. aastal loodud Rootsi riiklik ekspordistrateegia, mille ettevalmistusse ja täna ka elluviimisse loometööstus igakülgselt panustab. Strateegia keskmes on Team Sweden , mille üheks loomulikuks osaks on ka kultuuri- ja loomemmajandusettevõtted. See riiklikul tasemel kokkulepe lõi loovtööstusele nn oma ruumi, tõi selle potentsiaali nähtavale ja andis usutavuse. Team Swedeni tegevuste raames on valitsus esitanud loovtööstusele (mille hääle võimendamiseks on vastloodud katusorganisatsioon Creative Sector) ülesande tulla välja konkreetsete ettepanekutega, mida valitsus saaks ära teha selleks, et loovettevõtete panus riigi eksporti saaks võimendatud. 10 väikest vabatahtlikku meeskonda, kuhu kuuluvad tegijad nii kommunikatsiooni, muusika, filmi, moe kui ja mängude valdkonnast (Eestis ei laseks end disainivaldkond välja jätta) töötavad selle nimel terve aasta. Järgmise sammuna on loovtööstused kaasatud Rootsi turismimajanduse vankri ette.
Niklas Johansson rõhutas, et loomevaldkonda ei saa arendada isolatsioonis muust majandusest. Tõhusad on programmid, mis erinevaid tööstusharusid ühendavad. Disainibuldooseri kogemusele toetudes, saame temaga vaid nõustuda. Samast loogikast lähtuvalt on loomemajandus laiemalt Rootsis majandus-, haridus-, kultuuri- ja välisministeeriumi ühine asi. Niklas Johanssoni sõnadega arutelu kokku võttes: "Our goal is creating a welfare state, an equal society where we do not protect jobs, but protect people - there is a constant need to innovate and learn. The goal is to create a system where the cost of failure is low and new opportunities are constantly created."
Visiidil osales ka Disainikeskuse juht Jane Oblikas