Ülemiste Rohehäkaton 2023: Ringmajanduse uuenduslikud lahendused ja disainmõtlemise võidukäik
Ülemiste Rohehäkaton, mis toimus 30. - 31. oktoobril 2023, tõi kaasa mitmeid uuenduslikke ideid ja praktilisi lahendusi, mis on suunatud ringmajanduslikele eesmärkidele. Üritusel osales kümme meeskonda, kes lahendasid nelja ettevõtte esitatud väljakutset, käsitledes jätkusuutlikkuse ja keskkonnasõbralikkuse teemat.
Eesti Disainikeskusest osales häkatonil mentorina ringdisaini ekspert Mariliis Alev. Garage 48 korraldatud 24 tunni häkatonil lahendati Ülemiste keskuse rentnike - Apollo kino, Sportland, Rimi ja Lido poolt - esitatud väljakutseid keskkonnahoidlike lahenduste loomiseks.
Foto autor: Rene Lutterus
Üks silmapaistvamaid ideid tuli meeskonnalt Sprint for Planet, kes võitis Apollo kino esitatud väljakutse. Nende idee keskendus sellele, kuidas minna ühekordsetelt joogitopsidelt ja popkornikarpidelt üle korduvkasutatavatele nõudele, samal ajal tõstes inimeste teadlikkust vastutustundliku tarbimise osas. Nad kavandasid süsteemi, kus kinokülastajad saavad boonuspunkte iga vastutustundliku ostu eest, kasutades Apollo nutirakendust. See lahendus mitte ainult ei võitnud Apollo väljakutse auhinna, vaid ka Ülemiste keskuse üllatusauhinna.
Teine silmapaistev meeskond oli Säästerõngas, kes vastas Rimi väljakutsele populariseerida allahinnatud toidukraami söömist. Nende lihtne ja nutikas idee oli paigutada Rimis viimase päeva tooted nähtavasse kohta, aidates seeläbi tarbijatel teha säästlikumaid valikuid.
Meeskond Sportland kui elustiil võttis ette Sportlandi väljakutse panna töötajaid harrastama aktiivsemat elustiili. Nad pakkusid välja boonuspunktide süsteemi, mis julgustab töötajaid liikuma ja koguma punkte, mida saab kasutada poekrediidina.
Ülemiste Rohehäkatoni edukad ideed mitte ainult ei pälvinud auhindu, vaid neid plaanitakse ka edasi arendada ja disainida. Näiteks Sprint for Planet hakkab koostöös Apolloga rakenduse lisafunktsiooni arendama ja Sportlandi idee võetakse kasutusele aktiivsema elustiili propageerimiseks.
Disainmõtlemine ja süsteem-mõtlemine on olulised tööriistad uute ringmajanduslike lahenduste väljatöötamisel. Viiendik häkatonile registreerunutest valis oma rolliks disainer. Süsteemmõtlemine aitas osalejatel näha probleemkohti kogu väärtuspakkumise kontekstis. Näiteks Säästerõnga meeskond rakendas süsteemmõtlemist Rimi väljakutsele vastates, pannes rõhku mitte ainult toidukraami söömise populariseerimisele, vaid ka jäätmete vähendamisele ja tarbijate säästlikumatele valikutele. See terviklik lähenemine võimaldab mõista, kuidas üks muudatus võib mõjutada kogu süsteemi positiivselt.
Rohehäkatoni tulemused rõhutavad vajadust kaasata rohkem ringdisaini teadmistega disainereid. Jätkusuutlikkuse edendamine nõuab spetsiifilisi teadmisi ringmajanduse põhimõtetest ning disainerid, kes suudavad neid põhimõtteid praktiliselt rakendada. Rohehäkaton näitas, et kui kaasatakse rohkem spetsialiste, kellel on sügavad teadmised ringmajandusest, saab luua tõhusamaid ja integreeritumaid lahendusi, mis toetavad kestlikkust kogu väärtusahelas.