RMK teenus teeb metsast ise kuuse toomise imelihtsaks

“Lähme metsa ja toome seekord jõuluks ise metsast kuuse”, nii ütleb Sass raamatus “Lumise metsa rõõm”.  Sama mõtte ajendil toodi eelmise aasta jõuluajal Eesti riigimetsast ligi 10 000 jõulukuuske.


teenusearendus, teenusedisain, rmk

Kuidas on metsast ise kuuse toomine ajas muutunud ja kuidas on jõutud sedavõrd lihtsa, arusaadava ja mugava teenuseni, sellest rääkisime Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) kommunikatsiooniosakonna juhataja Mari-Liis Kitteriga. 

Pühade eel endale metsast kuuse toomine on ju iseenesest väga vana harjumus ning tänu RMK võtavad selle retke taas üha rohkem Eesti peresid ette. RMK on teenuse võimalikult lihtsaks teinud, nii et ei ole vaja teha muud kui avada veebileht rmk.ee/kuuseke või veelgi mugavamalt RMK mobiilirakendus, valida koht välja ja metsa sõita. Äpp võimaldab metsas olles oma asukoha võimalikult täpselt positsioneerida ja veenduda, et ümber on ikka riigimets, mitte kaitseala või eramets. Samuti saab läbi rakenduse jõulupuu eest mugavalt tasuda.

teenusearendus, teenusedisain, rmk

 

Jõulukuuskede kasvatamise ja hulgimüügiga RMK ei tegele, küll aga on riigimetsas alati kuuski, mis kasvavad vale koha peal ning millel ei ole võimalust suureks kasvada – teede ja kraavide servades, elektriliinide all. Seetõttu on kuuski alati müüdud ning metskondade kontorite juures käis kuuskede müük veel 2000ndate alguses. 

Esimesed ühised juhendatud jõulukuuse toomise programmid algatati RMK poolt 2002. aastal eesmärgiga vähendada kuusevargusi (aasta varem raiuti ebaseadluslikult ligikaudu 1400 kuuske) ning mis peamine, suunata kuuseotsijad õigetele radadele. Ühiste kuuseretkede käigus müüdi veidi üle 4500 jõulukuuse. 

Järgnevatel aastatel olid juhendatud kuuseretked üha populaarsemad ning kõik huvilised ilmselt metsa ei jõudnudki. Et sobiva kuuse valimine oleks omaette rõõmuks, mis pühad erilisemaks muudaks ja aitaks ellu äratada ammust perekeskset traditsiooni ühiselt metsast jõulukuusk leida, otsustas RMK lähtuda põhimõttest, et kogu riigimets on avatud ning alates 2008. aasta jõulukuust lubati soovijatel ka iseseisvalt jõulukuuske riigimetsa otsima minna.

Esialgu tuli kuuse eest tasuda RMK arvelduskontole ning ise metsaregistri veebilehelt järele kontrollida riigimetsa asukohad ning et kuuske ei raiutaks metsanoorendikest ja kultuuridest, ega kaitsealadelt.  

Aasta hiljem lisandus juba võimalus kuuse eest tasuda mobiilimaksega, mida samal aastal kasutasid ligi pooled kuuseretkelised.

Teenuse kasutajamugavust on aastate jooksul arendatud ning täiendatud on eelkõige kaardirakendust, mis näitab selgelt ja lihtsalt, kust võib jõulukuuske otsima minna ja kust puud raiuda ei tohi, koordinaatidel klikkides aitab ka sõiduteekonda planeerida. Viimased suuremad uuendused ongi peamiselt seotud RMK mobiilirakendusega.

Kogu teenusearendus on käinud käsikäes üldise tehnoloogilise arenguga ning koostöös valdkonna professionaalidega, sõnab Mari-Liis Kitter. Headeks koostööpartneriteks RMK-le on olnud disainiagentuurid Fraktal, Design Factory, mobiilirakenduse arendajad BrightSpark ja Deveton. 

teenusearendus, teenusedisain, rmk

Jõulukuuskede müügist saadud tulu suunatakse loodus- ja metsateadlikkuse tõstmisesse. Heategevuslikus korras ja RMK kingina jõuavad igal aastal riigimetsast pärit jõulukuused Eestimaa lastekodudesse.  

“Me käime liiga vähe metsas ja liiga palju ostlemas. Kuuse toomise teekond tasub end alati kuhjaga ära, sest mets sunnib meid võtma aega ja nägema imesid,” ütles Loone Ots, raamatu “Lumise metsa rõõm” autor. Raamat on välja antud 2015. aastal koostöös RMK-ga ning kingitusena on see jõudnud lasteaiarühmadele üle Eesti.  

Ilusat kuuseretke ja rahulikke pühi!


teenusearendus, teenusedisain, rmk

 

avalik sektor, Teenusedisain