Baltimaade pakendidisaini konkurss NAPA - kogu Baltikumile avatud!

7.- 9. novembril, Vilniuses toimunud BAF Balti toidu- ja jooginäituse üheks osaks oli NAPA - Baltimaade pakendidisaini konkurss, kus võtsid mõõtu parimad pakendidisainid üle baltikumi.


NAPA žüriis oli eestlaste poolt esindatud disainer Meelis Mikker, kes annab allolevas artiklis hea ülevaate, mis täpsemalt NAPA-l toimus, miks peaks rohkem Eesti disainereid sellest konkursist osa võtma ning ühlasi jagab ta disaineritele näpunäiteid, mida järgmine kord paremini teha.


NAPA žürii

Kuidas NAPA erineb teistest sarnastest konkurssitest?

NAPA pakendidisainikonkurss annab hea ülevaate Baltikumi pakenditurul toimuvast. Ainult pakenditele keskendunud konkurss on rohkem fokusseeritud ühele teemale ja suudab paremini hinnata konteksti. Samuti seab selline konkurss ka klientide (tellijate) fookuse väga kindlale teemale. Alguses, vaid Leedu disaineritele suunatud konkurss on nüüd juba mitmendat aastat kogu Baltikumile avatud. Konkursi tase on väga kõrge. Osalemine on küll piiratud kolme Balti riigiga, aga just see teebki tööde jälgimise väga huvitavaks - igas riigis on ju olemas oma Kalev, Liviko, Saku või Leibur.

Kuna NAPA missiooniks on anda parimat ülevaadet turul toimuvast, siis ei ole neil siiani osalustasu. See annab võimaluse osalemiseks ka vabakutselistele ja väikeagentuuridele.


Snacks and sweets kategooria 1. koht: KALEV CLASSIC CHRISTMAS RANGE. KOOR


Artisan kategooria.

Aritsan (käsitöö) kategooria annab kindlasti võimaluse esitada originaalsemaid ja loomingulisemaid väikeseeriaid ning võimaluse katsetada erinevate materjalidega.



Artisan kategooria 1. koht: FIRST EDIBLE BEER LABEL IN LITHUANIA. AURIMAS KADZEVIČIUS


Atrtisan kategooria 2. koht: RED BULL TROPICAL BOX. MCCANN VILNIUS


Artisan kategooria 3. koht: SUL VHS BROCHURE PACKAGE. AURIMAS KADZEVIČIUS


Private Label.

Private Label (omamärgitooted) kategoorial on oluline roll. Sinna peaks ja tuleks rohkem disaine esitada, ehk saame seeläbi supermarketite tooted ka kenamaks. Esimene pääsuke sellel aastal oli Lidl piimatooted, mis nägid tõesti kenad ja isuäratavad välja. Ehk jõuame kunagi nõnda kaugele, et Selveri, Coopi või Rimi omatooted näevad sama ahvatlevad välja kui Mark&Spenceri või Waitrose omad.

Lidl piimatooted.


Vormistus.


Kui aga rääkida vormistusest, siis paneks kõigile esitajatele südamele - nähke vormistusega rohkem vaeva! Eriti torkas väga kõrge vormistuse tase silma Leedu tööde puhul. Peaaegu eranditult olid tooted pildistatud mingis keskkonnas. Näidati ka toote kasutust ja püüti fotolavastuse abil toote erilisust rõhutada või selgitada.

Peab samas kohe ütlema, et vormistusega saab hõlpsasti ka liiale minna. Hindamise käigus leidsime 4-5 tööd mis olid piltidena meie ootused kõrgeks kütnud, kuid olid tegelikkuses palju lahjemad. Ühel juhul olid pakendid fotodel erksavärvilised, aga reaalsuses hoopiski tuhmid ja pastelsed. Teisel juhul olid tootele tehtud superäge pildilavastus, aga päris elus oli pakendil olev musta värvi kujutis trükitud läbi 4 värvi, ning värvide möödatrükk rikkus kogu emotsiooni.

Kui teil on näiteks üks pakend siis ei ole vaja sellest esitada 8 erinevat fotot. Ühe pakendi saab reeglina piisavalt selgitatud 2-3 fotoga. Suur nö tühjade piltide hulk, võib edasipääsuvõimalusi hoopis vähendada.

Limited edition kategooria 1. koht: BURIŲ BURTAI. NOT PERFECT | Y&R VILNIUS


Selgitamine.


Kõigil Leedu töödel ja paljudel Läti töödel oli lisaks pildifailidele kaasas ka veel eraldi PDF koos asjakohaste selgitustega.

Jäi mulje, et mida selgitada ja miks, tundus paljudele esitajatele natuke segane. Avage tausta! Miks on see disain selline nagu ta on? Mis oli idee? Mida täpselt tehti? Kas kujundus on kuidagi seotud toote kaubamärgi tähendusega? Kas tootel on mingi lugu, mida kujundus püüab rääkida? Kas see pakend muutis konkreetse riigi turul midagi? Kas pakend suutis murda mingeid kinnistunud arusaamu? Kas võrreldes eelmise disainiga on tehtud suur muudatus? Kas see on mingil moel selles sektoris ainulaadne? Millega selle konkreetse toote disain erineb konkurentidest? jne


Lugude jutustamine.


Lugude jutustamine oli teema, mis läks selle aasta žüriile väga korda. Võrdsete disainivalikute puhul võitis alati töö, kus oli taust ja lugu mingil moel disainis tunnetatav. Ehk siis - ainult tipptasemel käsitöö ei saanud veel ilmtingimata kõrget hinnet.

Kuigi ametlikult Grand Prix’d NAPA välja ei anna, siis oli üheselt mõistetav, et sellel aastal oli žürii vaieldamatuks lemmikuks Hiiumaa. Siin oli suudetud jutustada lugu väga lihtsas ja napis disainikeeles, samas ühendades erinevaid poelette. Ka vormistus oli täpselt paras ja mitte liialt ülepaisutatud.


Prepared food kategooria 1. koht: Hiiumaa Kitchen&Bakery. Alina Luther, Andres Siem, Piret Lauri

Mesi.


Omaette väga huvitavaks tooteks oli mesi. Seda esitati erinevatesse kategooriatesse ja polnud võib-olla päris selge, kuhu seda esitama peaks. Aga näha oli, et sarnaselt kunagisele CD plaadile ja käsitööõllele on meepurk paljudele disaineritele meelisteemaks. Kahjuks on aga mee teemas midagi uut ja üllatavat väga raske teha. Kui disainite järjekordset meepurki, proovige leida mingi uus kese. Kärjemuster, triibud ja lihtsalt tore tüpograafia mett enam eristuma ei pane. Ka on olemas mingi loogiline piir kui palju pakend meele lisaväärtust anda saab. Kui disainite meepurgi, mis näeb välja selline nagu oleks seal sees 200-eurone mesi, siis peaks sellel ka väga veenev põhjendus olema.

CREATIVE TRADE MARK

Soovitused disaineritele.


Otsige oma viimase kahe aasta tööde paremik välja ja saatke NAPALE! Paljude toredad pakendid jäävad hindamata kuna need polegi kunagi konkursile jõudnud. Sel aastal esitati näiteks mittealkohoolsete jookide kategoorias ainult 3 tööd. Aga ma tean, et meil on palju rohkem alkoholivabasid jooke: meeletutes kogustes käsitöölimonaade, teeseenejooke, mahlu, smuutisid, vett ja mida kõike veel. Samuti ei näinud ma tööde hulgas ühtegi eestimaist käsitööõlut.
Omaette tore kategooria on Other (muu) Kuhu võib esitada mida iganes, mis muudesse kategooriatesse ei mahu, olgu selleks siis lemmikloomatoit, kummikindad või riided.

NAPA telgitaguseid avas Meelis Mikker.

TUTVU KÕIKIDE NAPA VÕIDUTÖÖDEGA napa.lt








pakendidisain