Cleveron – me ei ennusta tulevikku, vaid loome seda ise




Cleveroni robootiline pakiterminal originaalkujul


Cleveroni pärjati nii aasta ettevõtja kui ka aasta disainirakendaja tiitliga viimastel ettevõtlusauhindadel. Kuidas on disain aidanud teil eristuda konkurentidest ning esile tõusta?


Cleveroni disainikeel peegeldab meie tegevuste peameesmärki – hoida kokku meie toodete kasutajate väärtuslikku aega. Nii on disainis oluline lihtsus, selgus, kasutusmugavus ning -kogemus. See on põhjalikult läbimõeldud, lihtne ning minimalistlik, pidades eelkõige silmas kasutajat ja tema soove. Läbimõeldult funktsionaalne ning esteetiline disain aitabki meil konkurentidest eristuda. Pakiroboteid pakuvad mitmed ettevõtted, kuid paljud panevad rõhku eelkõige sellele, et tooted oleksid funktsionaalsed. Meie jaoks on tähtis, et meie tooteid oleks lõppkliendil ka lihtne kasutada ning et meie tooted sobituksid ka meie klientide disainikeele ja -nõuetega.


Tootedisain: Kuidas arendate oma tooteid? Kui pikk on arendusprotsess ja kas teil on mingeid põhimõtteid, millest protsessi käigus lähtute?

Cleveroni põhimõtteks on, et me ei ennusta tulevikku, vaid loome seda ise. Me näeme probleeme kujunemas ja juba siis hakkame mõtlema sellele, mis oleksid võimalikud lahendused juhul, kui see probleem reaalsuseks saab. Võibki öelda, et lähtume oma klientide võimalikest unistustest. Oleme alati sammuke eespool ning originaalsed, mitte ei kopeeri teiste tehtut.

Toodete arendus on meie majas igikestev. Toote väljakujunemise protsess võib olla kuu või aasta, kuid arendus kestab kogu aeg. Otsime viise, kuidas kõike veelgi paremaks teha ning nii on arendusprotsess püsiv.

Ühena vähestest Eesti ettevõtetest on meil oma disainitiim, keda juhib disainijuht ja tootedisainer Lauri Hirvesaar. Disainer on meil toote loomise juures kaasas alates esimestest sketšidest kuni Cleveroni logo kinnitamiseni valmis tootele. Tootedisainer valib koos inseneridega parimad materjalid ja tehnoloogiad, mille seob seejärel Cleveroni disainijoont arvestades üheks terviklikuks ning läbimõeldud tooteks. Disainijuhina koordineerib ta disainialast koostööd ka majaväliste disainerite ja partneritega.

Disaini juures on meie jaoks oluline ka Design for all meetod – tooted disainitakse alati nii, et neid saaks ohutult ning mugavalt kasutada ka näiteks kehvema nägemisega või ratastoolis istuv klient.


Kuidas hindate Eesti tööstusdisaini, kas ja milliseid arenguid oled märganud viimase kümne aasta jooksul?

Ootaks, et Eesti ettevõtted pööraksid disainile palju rohkem tähelepanu. Paremini disainitud tooted aitaks meid allhangete tegijatest edasi ja ilma disaineriteta ei ole see võimalik. Päriselt disaini rakendavaid ettevõtteid on kahjuks vähe ja viimase 10 aastaga pole väga palju muutunud. Positiivseid arenguid on disainialal siiski ka, näiteks digidisaini ja graafilist on juurde tulnud.


Tootmisvõimekus: Cleveron on ka kodumaise SmartPosti pakiautomaatide tootja, õieti ongi kaks ettevõtet ühise minevikuga. Kuidas on kogemus teenusepakkujaga, kes on nii lähedal, aidanud arendada tootmisvõimekust? Millist abi on sellest olnud ekspordi juures?

Logistikateenuse pakkujana alustades ja selle ettevõtte edu kasvatades oleme kogunud hulgaliselt väga häid praktilisi kogemusi selle kohta, millised on valdkonna valupunktid ning kuidas tuleks logistikat teha. Nüüd saame oma know how edasi anda oma klientidele, kelles suur enamus on välisettevõtted.


Kes on teie peamised kliendid ja mis on nende soovid, kui nad teie poole pöörduvad?

Cleveroni klientide seas on nii jae- kui ka logistikaettevõtteid. Tuntuimateks on maailma suurim jaemüüja Walmart (kui Walmart oleks riik, oleks see SKT järgi maailma 24. riik) ja maailma suurim moekaupade jaemüüja Inditex, kes kasutab Cleveroni robootilisi pakiterminale oma Zara kauplustes.

Cleveroni pakiterminal Pariisis asuvas Zara kaupluses (Boulevard Haussmann).


Meieni jõudvatel klientidel on peamiselt kaks väljakutset. Esiteks, e-poe tellimuste kasvu tõttu on suurenenud poes üleantavate pakkide hulk ja nende üleandmist soovitakse teha võimalikult efektiivseks. Teiseks sooviks on pakkuda oma külastajatele võimalikult mugavat ostukogemust. Kui keskmiselt võtab veebipoe ostu kättesaamine kaupluse teenindusletis 15 minutit, siis Cleveroni pakirobotitega on see aeg paarkümmend sekundit.

Zara on suurepärane näide, kuidas meie toode sobitub väga nõudliku disainikeelega kliendi kauplustesse. Zara kasutab e-poe tellimuste välja andmiseks robootilist pakiterminali Cleveron 402, mida saab vajadusel seina sisse paigaldada. Samuti saab roboti kasutajakonsooli ümbruse kujundada selliseks, et see ideaalselt ümbritseva keskkonnaga sobituks.

Disain ettevõttes, Teenusedisain, Tootedisain