Saame tuttavaks Futuristiga




Futurist aitab ettevõtetel saavutada oma ärilisi eesmärke, arendades ja parendades nende digiteenuste kvaliteeti ja kasutusmugavust.

Futuristi tegemistest räägib lähemalt digiteenuste strateeg ja UI/UX disainer Andres Kostiv.


Fotol: Andres Kostiv, Futurist Estonia digiteenuste strateeg ja UI/UX disainer


Kes on Futurist ja mis tüüpi disainialased väljakutsed on valdavalt teie töölaual?

Futurist on digiteenuste- ja strateegiate arendamisele keskendunud ettevõte. Meie peamiseks fookuseks on aidata ettevõtetel saavutada oma ärilisi eesmärke, arendades ja parendades nende digiteenuste kvaliteeti ja kasutusmugavust. Ärilised väljakutsed, mis meie töölauale jõuavad, on väga erinevat laadi ja katavad üldjuhul ettevõtete tervet elukaart. Olgu selleks siis mõne täiesti uue toote või teenuse idee, mida alles soovitakse valideerida või ka juba olemasolev teenus, mille müügikäivet soovitakse kasvatada. Või on soov parendada mõnda ettevõtte jaoks äriliselt olulist siseprotsessi ja kasutusmugavust oma töötajatele. Ühiseks nimetajaks on alati äriline väljakutse, mida disaini abil lahendada ja käegakatsutavaks tulemuseks on tavaliselt käibe või kasumi kasv või kulude kokkuhoid.

Mis iseloomustab disainibüroo Futurist tööd/töid, mis on teie tugevus?

Futuristi unikaalsus on digitoodete ja teenuste arendamise kiirus, milleks me kasutame spetsiaalselt selleks loodud Google disainisprindi metoodikat. Disainisprint aitab ettevõtetel luua ja valideerida oma uusi toote või teenuse ideid vaid nelja päevaga. Kui tavapäraselt võib kuluda uue toote või teenuse uuenduse lansseerimiseks mitu kuud või enamgi, siis disainisprint võimaldab seda kõike teha vaid nädalaga. See aitab hoida kokku tohutult arendusressurssi, aega ja raha ning võimaldab oma ideid valideerida ja parendada enne kui need lõplikult arendusse edasi lähevad. Kuna disainisprindi lõpptulem on alati käegakatsutav prototüüp, mis on ka lõppkasutajate peal testitud ja valideeritud, siis toimib see omamoodi kindlustusena. On ju palju parem saada teada, et su esialgne hüpotees ei toiminud, vaid nelja päeva jooksul, kui kulutada selleks mitmeid kuid ja alustada siis uuesti. 

Disainisprindi metoodika põhjal oleme loonud ka spetsiaalse strateegiasprindi, mis aitab ettevõttel oma üldise fookuse ja eesmärgid paremini paika saada ning luua konkreetsema strateegia ja tegevusplaani. Ning kuigi meid iseloomustavaks märksõnaks on sprint ja kiirus, siis suudame me ka rahulikumas tempos liikuda. On omajagu kliente ja väljakutseid, kus kiirus ei ole alati primaarne ning kes soovivadki liikuda rahulikumas tempos oma arendustega.   
 

Fotol: Andres Kostiv läbi viimas disainisprinti


Millised on Futuristi kõige õnnestunumad projektid senimaani ja miks? Milline on teie enda lemmik?

Õnnestunud projekte on palju ja väga erinevatest valdkondadest. On nii äppe, iseteenindusi, veebipoode, missioonikriitilisi teenuseid kui ka siseprotsesside arendust. Üks viimase aja kõige suurema levikuga projekt on Partnerkaardi äpi ja ostupuldi lansseerimine, mida juba esimese paari kuuga kasutas üle sajatuhande inimese. See oli väga põnev projekt, luua maailmatasemel mugavat ja intuitiivset ostukogemust telefoniga. Entigole tegime disainisprintidega ekspordiambitsioonide toeks uue iseteeninduse ja veebidisaini ning sisu koos videotega. Meeldejääv on olnud ka Zone iseteeninduskeskkonna lansseerimine, mis oli äriliselt huvitav väljakutse ja suure mõjuga projekt ettevõtte jaoks. Samuti meenuvad ka missioonikriitilised teenused, kus saime aidata luua politseiuurijate järgmise põlvkonna töölauda ja menetlusprotsessi kontseptsiooni. Ning ka kiirabile oleme abiks olnud meedikute kasutuses oleva iPadi rakenduse loomisel, et nad saaksid oma tööprotsessi kiirabiautos paremaks muuta.

Meeldejääv projekt viimasest aastast on ka kevadel disainikeskuse mentorprogrammiga koostöös tehtud Padise kloostri uus veebileht ja kontseptsioon. See oli huvitav projekt, kuna Padise kloostri näol ei ole tegu mitte lihtsalt ühe vaatamisväärsuse ja selle kodulehega, vaid see koondab kokku kogu Lääne-Harju kui turismipiirkonna ühtseks portaaliks.


Fotol: Entigo veebileht


Mis teid inspireerib? Kust ammutate igapäevaselt inspiratsiooni?

Disainerina on mul silmad kogu aeg lahti. Inspiratsiooni leiab nii linnaruumis kui ka reisidel ning aja jooksul olen õppinud disaini enda ümber rohkem märkama. Nii head kui ka halba. Vahel võib ka mõni muigama panev maitsetu disain olla heaks inspiratsiooniks vastupidises võtmes. Minu jaoks on disain eelkõige vahend mingi probleemi või väljakutse lahendamiseks ning kui ma näen, et keegi on selle hästi lahendanud, kas e-teenuse, äpi või ka linnaruumi kasutuse kaudu, siis see alati rõõmustab. 

Samuti on mitmed ettevõtted, kelle fänn ma olen. Nooruspõlvest saati olen olnud juba suur Nintendo fänn ja kogu nendega seonduv maailm, nii arvutimängude kui ka konsoolidega on väga nauditav kasutajakogemus ka täiskasvanule. Üldse mängustamise kasutamist erinevates teenustes ja olukordades sooviks kindlasti rohkem näha ja Nintendolt on nii mõndagi õppida. 

Teine suur inspiratsiooniallikas ja mõjuta on mulle Apple. Ja seda mitte ainult nende tänaste toodete näol, aga kogu nende disaini ja tootearenduse filosoofia ja metoodika ning selle kujunemine läbi mitme kümnendi. Minu koduraamatukogus on vist pea kõik Apple’ga seonduvad raamatud, mis kunagi üldse välja antud. 

Disainialaselt on minu silmis kaks legendi, kes on mind enim mõjutanud: Don Norman ja Steve Krug. Mõlemad on minu arvates kasutajakeskse- ja empaatilise disaini ja disainimõtlemise isad. 

Erialast inspiratsiooni saan ka erinevatest blogidest mida jälgin, nagu näiteks: uxmag.com, www.smashingmagazine.com/category/ux ja marvelapp.com/blog


Milline on teie põhiline kliendiprofiil? Millised projektid on kõige südamelähedasemad?

Ettevõtteid on väga erinevaid, nii era- kui avalikust sektorist ning erinevatelt tegevusaladelt. On nii tehnoloogia, finantssektori, teenindus, kaubandus, meditsiini, meedia kui meelelahutus ettevõtteid. On juba pikemalt tegutsenud ettevõtteid kui ka algusfaasis aga kasvulainel olevaid ärisid. Kõigi ühiseks nimetajaks on aga konkreetse teenuse osutamine läbi digikanalite ja soov oma äri kasvatada. 

Projektid, mis on endale kõige südamelähedasemad, on need, kus on näha lisaks silmaga nähtavatele disainimuudatustele hiljem ka selget ärilist mõju ettevõtte tulemustele. Olgu selleks siis selge käibekasv mõnes tootekategoorias või teenusega liitujate kasv konkreetses kanalis või mistahes muu äriline mõõdik, mis ettevõttel seatud. Vahel on hea meel näha ka seda kui töö käigus tuleb kohe alguses selgelt välja, et esialgne kontseptsioon siiski ei tööta, kuid suudame läbi mitmete iteratsioonide ja kasutajate tagasiside, siiski aidata esialgset kontseptsiooni arendada, valideerida ja edukalt lansseerida. 

 

Fotol: Partnerkaardi äpp


Mida peate disaini juures kõige olulisemaks? Kontseptsiooni, ideed, vormi, probleemi lahendamist või miskit muud?

Viidates eelmisele vastustele, siis minu jaoks kõige olulisem see, et disain aitaks konkreetset väljakutset või ärilist probleemi lahendada. Üldjuhul on ettevõtetel endal juba selgem arusaam oma ärilisest probleemist, aga tihti võib juhtuda ka nii, et esialgne probleem, millega meie poole pöörduti, pööratakse töö käigus pea peale ja meie aitame selle koos paremini paika saada. Seepärast peame äärmiselt oluliseks valideerida, et me ikkagi alustame õige probleemi lahendamist. Kasutame selleks erinevaid disainiprotsessi tööriistu ning oleme töötanud välja ka oma spetsiaalse strateegiasprindi tööriistakasti, mis on abiks neile ettevõtetele, kes vajavad tuge ka oma ärilise fookuse ja tegevusplaani paika panemiseks. 

Disaini juures on kindlasti väga oluline aspekt, et see aitaks lõpptulemina ka reaalselt kasutajate elu paremaks ja mugavamaks muuta ning toodete ja teenuste kasutamine pakuks rohkem positiivset emotsiooni. Seepärast pean disaini puhul väga oluliseks võimalikult kiiret tagasisidet kasutajatelt, et parenduste iteratsioonide vahed ei muutuks liiga pikaks ja arendusprotsess venima ei jääks. Disainerina ma rõõmustan, kui näen, et meie töö on teinud elu paremaks lõppkasutajale, mille tulemina on ettevõte saavutanud ka oma ärilised eesmärgid.


Milliseid kliente sooviksite tulevikus enda juures rohkem näha, milliseid töid, mis valdkonnas tahaksite lisaks teha?

Ma näen palju potentsiaali endiselt veel e-kaubanduse rist- ja juurdemüügi- ning erinevate iseteeninduskeskkondade arengus ning seda nii era- kui ka avalikus sektoris. Lõppkasutajana, kes on igapäevaselt harjunud, et mobiiltelefonis toimivad asjad paari kliki ja nupule vajutamisega, on meie ootused digiteenustele ajas aina kasvavad. Samas on selgelt näha, et kõigis valdkondades need arengud veel järele pole jõudnud. Näen seda nii e-kaubanduses, finantsteenuste kui ka avaliku sektori teenuste osas. Samuti näen palju arenguruumi veel digiteenuste ligipääsetavuse osas, kus ei arvestata piisavalt meie vananeva ühiskonna ja ka inimeste erivajadustega. Lisaks on olulised ka ringmajanduse ja jätkusuutlikkuse teemad. 

Valdkonnad, mis mind ennast väga paeluvad on ka lennundus, autotööstus ja ka töötlev tööstus ning riigikaitse. Samuti kõikvõimalikud missioonikriitilised teenused ja väljakutsed näiteks finants, meditsiin ja energeetika. Ning kuigi meie portfoolios on ka iduettevõtteid, siis neid tahaks ka kindlasti rohkem näha. Kui päris alustav ettevõte meie juurde võibolla kohe alguses ei jõua, siis end juba mingil määral tõestanud ettevõtteid, kes on vaikselt liikumas kiirema kasvu faasi ning on soov strateegilisel tasemel ja disaini metoodikate abil oma äri uuele tasemele viia, kindlasti jagub.


Mis on Futuristi ambitsioon? Kus näete oma tegemisi järgmise viie aasta pärast?

Meie ambitsioon on arendada parimaid digiteenuseid ja teha üha enam inimesi õnnelikuks, parendades nende kokkupuudet tehnoloogiaga, et neil jääks rohkem aega oma perele, hobidele ja muule olulisele. Futuristi fookuseks on ja jääb digiteenuste kiire arendamine, aga näeme juba täna, et üha enam kliente vajab lisaks oma teenuste arendamisele tuge ka oma strateegilise fookuse ja tegevusplaanide paika saamisel ning samuti oma teenuste lansseerimisel selgema väärtuspakkumise ja sõnumite loomisel. Viie aasta pärast näeme, et kindlasti suureneb nende klientide hulk, keda saame aidata veelgi mitmekülgsemalt kui täna.


Ja lõpetuseks… Mis on teie must-have playlist/filmid/sarjad, mis võiks ka teiste kõrvu jõuda?

Üks sari, mis on mind disainerina mõjutanud on Lella & Massimo Vignelli dokumentaal "Design is One". See on suurepärane sissevaade disainerite mõttemaailma ja filosoofiatesse. Samuti jälgin ma Youtube'is “Design Course” kanalit, mis aitab hoida kursis uute disainitarkvarade ja nende arendustega ja on heaks inspiratsiooniallikaks. Filmidest tooksin viimase paari aasta lemmikutena välja “House of Gucci” ja “Elvis”, mis mulle kui hobifilmitegijale on jätnud kustumatu mulje just operaatoritöö poolest. Ka mõlema filmi muusika playlistid on mul tööl sagedaseks kaaslaseks.