Disainibuldooser tegi vahekokkuvõtteid

 TTP8948

Mööblitootja Wermo ja Ants Lusti, jalatsitootja Ritico ja Maarja Mõtus, keemiatööstur Chemi-Pharm ja Alari Orav, masinatööstur Sami ja Kaarel Mikkin, energiateenusettevõte Energiapartner ja Katrin Kull – need on tegusad koostööpaarid, kes otsivad koos teed disainikasutuseni.

Disainiauditi käigus uurisid disainijuhid ettevõtet seest ja väljast, läbi sisekliendi ja läbi väliskliendi pilgu. Tulemuseks oli ettevõtte peegeldus ja analüüs läbi disainijuhi silmade disainikasutuse vaatenurgast.

Kuigi ettevõtted on väga erinevad tegevusvaldkonna ja ärimudeli poolest, siis disainibuldooseri protsessis on selgunud midagi, mis on üsna universaalne kõigile osalejatele ja ilmselt arendusprotsessis ka kõigile teistele ettevõtetele.

Üks osalejatest ütles tabavalt vahetulemuste esitlusel: "Ega me väga ei teadnud, kes me oleme ja kuhu jõuda tahame". Just see lause ilmestab kogu disainiauditite protsessi väga hästi. Loomulikult iga ettevõte igapäevases tegevuses omab eesmärke ja tunneb hästi valdkonda, kus tegutseb. Kuid disainikasutuse poole liikudes toimub arenguprotsess, mille käigus hinnatakse oma eesmärke ümber ning hakatakse uuel kujul mõtlema ettevõtte tulevikule. Just sel hetkel selgub, et panna kirja üheselt mõistetavat ettevõtte visiooni, väärtuseid, eesmärke, ei olegi nii lihtne.

 TTP9066

Alari Orav ja Carmen Kibur Chemi-Pharmist.

Disainiteenuse osutaja, ükskõik kas see on tootedisainer või graafilise identiteedi looja või veebidisainer, vajab alati tulemuslikuks tööks põhjalikku ja läbimõeldud sisendit. Disainer paneb visuaalsesse keelde selle, mida ettevõtja mõtleb ja ütleb. Kui ettevõtja ütleb, et tema klient on 37-aastane naine, siis me võime kõik silme ette tuua endale täiesti erinevaid naisi, kellel on erinevad harjumused, vajadused, ootused. Disain saab alguse kasutajast ning eeldatav kasutaja tuleb ära kirjeldada palju täpsemalt, kui vanuse järgi. Ka Disainibuldooseri auditi käigus selgus mitmes ettevõttes, et disainiteenuse ostmiseks tuleb esmase sammuna õppida end ja oma klienti palju detailsemalt kirjeldama, kui seda seni on harjutud tegema.

Peale vahekokkuvõtete tegemist teame me, et kõik osalevad ettevõtted on hoolimata koostööpartnerite keerulistest küsimustest endiselt osalemas ning soovivad disaini abil oma ettevõtet suurema lisandväärtusega eksporditurule viia.

Kuigi ettevõtete lõppsiht on luua uusi tootekollektsioone, uusi teenuseid, uut ärimudelit, siis Buldooseri raames asutakse sageli tööle visuaalse identiteediga ning selle aluseks olevate väärtuste kirjeldamisega. Seda kõike selleks, et tootedisainer saaks aru, millise toote disainimist temalt oodatakse. Kingad või laud vanaemale või teismelisele on äärmiselt erinevad tooted ning desinfektsioonivahend või väiketraktori ette kinnitatav lumesahk vajavad põhjalikku kasutajauuringut, et mõista toote kõige olulisemaid omadusi inimesele, kes toodet päevast-päeva kasutama hakkab.

 TTP9024
Erik Heil Samist